
Prizs mintegy 50 ezer ve emberek ltal lakott hely, amint azt a Szajna partjn tallt leletek is bizonytjk. Hressge a Diadalv s egy nappal vasdarabnak ltsz, jjel viszont gynyr Eiffel-torony.
A legjelentsebb rgszeti kutatsok a 12. kerletben trtntek, ahol 1991-ben rengeteg lelet kerlt el, kztk a legkorbbi lland emberi ltre utalk is. A Bercy krnykn vgzett satsok sorn pedig egy vadszfalu (Kr. e. 4000 - Kr. e. 3800) nyomai kerltek el nagy mennyisg srmellklettel (kztk fa pirog, agyagednyek, jak, nyilak s ms, kbl s csontbl kszlt hasznlati trgyak).
Az skori telepls s a galloromn kor kztt Prizs trtnete teljesen elmosdott. Mindssze annyi ismeretes, hogy a prisii gall np uralta a terletet, amikor Julius Caesar seregei elfoglaltk az orszgot. A legelterjedtebb nzet Kr. e. 250 s Kr. e. 200 krlre teszi a vros alaptst, de pontos idpont nem ismert. Ahogy a vros helyvel kapcsolatban is csak tallgatni lehet. Korbban a Cit szigetre gondoltk a gall vrost tenni, m ott minden lelet elpusztult a metr ptse folyamn. Ms felttelezsek szerint a Saint-Louis szigeten lehetett a vros, de akr azzal szemben - a mai bal parton - is elterlhetett. A legjabb - sokszor vitatott - hipotzis a Valrien-hegyre gondolja az kori teleplst.
Kr. e. 52-tl, miutn Labienus gall helytart elfoglalta a vrost, az a Lutetia (francia: Lutece) nevet kapta, a gall fvros szerepe pedig egyrtelmen Lugdunumra (mai Lyon) hrult. A Kr. e. 1. szzadi rmai vros a Szajna bal partjn, pontosabban a mai Saint-Germaine krt a Val-de-Grce s a rue Descartes ltal hatrolt terleten a Luxemburg-kertig terlt el. Kzpontjai a mai rue Saint-Jacques mellett fekdt. A vros egy rmai kori vidki vros ltestmnyeivel volt elltva, sznhz, frum mkdtt Lutetiban. A vrostl dlre talltk meg a temet nyomait.
Prizs a 4. szzadban vette fel mai nevt a valaha itt l parisii nprl. 508-ban Klodvig, a rmaiak felett aratott gyzelme utn ide helyezte birodalma kzpontjt. A 6. szzadtl egy kultikus hely is ismert a vrosban a mai Saint-Gervais templom helyn. A 8. szzadban, a vikingek tmadsa ellen egy erdrendszert ptettek a Cit krl, amelyet a 9. szzadban a vros a jobb partjn bvtettek megvdend a Saint-Gervais s a Saint-Germain-l'Auxerroi templomokat. A bal parti vrosrszeket 885-ben a normannok elpuszttottk. Mindazonltal a Kapeting-dinasztia trnra kerlsekor (987) Prizs Orlans mellett a Nyugati Frank kirlysg legjelentsebb vrosa.
A vros a 11. szzadban kezdett terjeszkedni a jobb parton, majd a 12 - 13. szzadban gyors tem fejldsnek indult, mivel fokozatosan kirlyi szkhely lett a vros: 1108-ban VI. Lajos kirly, majd I. Flp gost (1180 - 1223) kltztt a vrosba. Az uralkodsa alatt plt fel Prizs sok jelents ltestmnye az els Louvre (ekkor erdtmny), tbb templom (kztk a Notre-Dame szkesegyhz), illetve a bal parti iskolkbl ltrejtt a Sorbonne, a legkorbbi egyetem, amely korai nvendkei kzt tartjk szmon Albertus Magnust s Aquini Szent Tamst. A kzpkorban a Fekete hall idszakt kivve Prizs egy kereskedelmi, kulturlis s tudomnyos kzpontknt funkcionlt. Vgl XIV. Lajos a mozgalmas vrosbl Versailles-ba helyezte t a kirlyi szkhelyt, majd talaktatta a Louvre-ot.
XV. Lajos alatt plt ki a Place de la Concorde, a Katonai Iskola (Les Invalides-on), a Pnzgyi s az Igazsggyi Palota. XVI. Lajos hrom j vrosptsi rendelkezst tett: szablyozta az utak szlessgt 9,75 mterben, j vrosfalat (Fermiers Gnraux) pttetett 1784-ben, illetve leromboltatta a Szajna-hidakon plt valamennyi lakhzat.
1789. jlius 14-n a Bastille lerombolsa s az asztalosok Saint-Antoine klvrosi felkelse volt a forradalom kitrsi mozzanata. 1793 s 1794 kztt a radiklis prizsi kommn irnytotta Franciaorszgot, ebben az idszakban vlnak a kivgzsek mindennaposs a francia fvrosban.
I. Napleon elkpzelse az volt, hogy Prizsnak kell a legszebb vrosnak lenni, ami csak lehet. Idejben Prizs radiklis vltozsokon esett t, j utak, hidak, rakpartok, teljes vrosrszek, vghidak, templomok, ftvonalak pltek, elkszlt az Arc de Triomphe, mai helyre kerlt az Obeliszk, st j vzhlzat is ltrejtt a vrosban, miutn j csatornk, vztrozk s kzkutak ltesltek Prizs szerte. A Bourbon-restaurci idejn a vrosban kiplt a Saint-Germaine arisztokrata negyed is.
1860-ban a vros utoljra nvelte jelentsen a terlett, amint 11 teleplst (Auteuil, Passy, Les Batignolles, Montmartre, La Chapelle, La Villette, Belleville, Charonne, Bercy, Vaugirard, Grenelle) csatoltak hozz, s gy hsz kerlete lett Prizsnak. 1870-ben, a porosz-francia hbort lezr bkt Prizsban ktttk meg, s kikiltottk a msodik kztrsasgot.
1871. mrcius 22-n Prizs munkssga felkelt a poroszbart vezets ellen, kikiltottk a Prizsi Kommnt, mely 91 napon t vdte hsiesen Prizst a poroszok ellen. A kommn alatt Prizs szne-java elpusztult a harcok hevben: a Rue de Rivoli hzait flgyujtottk, a Vroshza porig gett...
A ksbbiekben Prizs tbb vilgkillts szkhelye is volt. Ezek tiszteletre plt 1889-ben az Eiffel-torony, 1900-ben pedig a prizsi metr, amikor is a metropolisz a nyri olimpia sznhelye volt. 1910-ben azonban risi rvz puszttott vgig a vrosban.
Az I. vilghbort lezr bkerendszert tbb Prizs krnyki helyen ktttk meg. 1940 s 1944 kztt Prizs nmet megszlls alatt volt, mg a szvetsges csapatok rkezsnek hrre 1944. augusztus 19-n lzads nem kezddtt a vrosban. Dietrich von Choltitz generlis, a prizsi helyrsg parancsnoka, 1944. augusztus 25-n kapitullt megtagadva a vros teljes lerombolsrl szl parancsot.
1968 mjusban a prizsi fiatalok kezdtek elsknt a lzongsba a Quartier Latin terletn. 1976-ban engedett elsknt a francia llam kisebb fok fggetlensget Prizsnak, ahol az els polgrmester Jacques Chirac lett. Helyre 1995-ben Jean Tiberi, majd 2001-ben Bertrand Delano kerlt, aki radiklisabb politikjval felvette a harcot a vrosi autsok ellen is a tmegkzlekedst tmogatva.

|