A franciák ízlésvilága, ételek iránti vonzódása páratlan a világon. A francia gasztronómia évszázadokkal ezelőtt alakult ki és vált Európa egyik közkedvelt konyhájává. A változatos ételek mellett a tálalás is fontos szerepet játszik az egyszerű reggelitől a fejedelmi vacsoráig.
A francia konyha a XVI. századi királyi lakomák során vált Európa-szerte híressé. Az udvari nemesek naponta ötször is tíz-tizenkét fogásos étkezéseket tartottak. Míg a nemesek habzsoltak, addig a nép éhezett – ennek vetett véget Napóleon, aki nem szerette a pazarlást. Katonai életviteléből fakadón inkább könnyű és ízes ételeket fogyasztott, és ezt parancsolta rá az udvarra is.
Bonaparte szakácsa, Antonin Caréme volt az első olyan konyhamester, aki jelentős lépéseket tett a francia gasztronómia modernizálásáért, majd Urbain Dubois és Émile Bernard vitték tovább a művészetét. La Cuisine classique (Hagyományos konyha) címmel könyvet adtak ki, melyben leírták a mai világban már klasszikusnak tartott konyhaművészet alapkövetelményeit, az európai ízvilágot és a tálalások fortélyait. Őket követte Auguste Escoffier, a 20. századi Franciaország egyik meghatározó gasztronómiai alakja. A franciák jórészt neki köszönhetik, hogy ma az övék a világ legismertebb gasztrokultúrája.
A franciák precizitása az étkezésükben is fontos szerepet játszik. Minden ételnek és italnak megvan a pontos egymásutánisága. Mint az Európában elfogadott, a franciák is három fő étkezést tartanak: könnyű tejeskávés-péksüteményes reggelivel kezdik a napot, majd salátából, húsból és desszertből álló ebéddel folytatják, végül vacsorára általában előételként levest, majd főételként húsból készült ételt fogyasztanak, végül sajtokból és gyümölcsökből öszeállított desszerteket fogyasztanak.
A franciákra jellemző, hogy az ételeket vajjal vagy margarinnal készítik, többnyire petrezselyemmel, tárkonnyal, kakukkfűvel fűszereznek, s gyakran használnak lilahagymát vagy fokhagymát.
Leveseik igen változatosak: halból, húsból, zöldségekből krémlevest főznek. A négy leghíresebb francia leves: homárleves, kagylóleves, francia hagymaleves, fokhagymaleves. A levesek után kerülnek az asztalra az előételek, amelyek főként friss zöldségekből és halakból készülnek. A főételek húsból és köretekből állnak. Igen kedvelt a borjúból és marhából készült sült hús, krumplival vagy salátával. Igazi francia ínyencségek a kagylóból, rákból készült ételek, melyeket általában fűszeres mártásokkal tálalnak.
Szintén a francia konyha jellegzetességei a finomabbnál finomabb sajtok. Becslések szerint a franciák csaknem háromszázféle sajtot készítenek. Az ementáli, edámi, a trappista, a rokfort, brie és camember francia sajtok, melyek Európa-szerte közkedveltek. Az étkezések végi desszertek többnyire könnyű gyümölcsös sütemények és felfújtak. A legismertebb francia édesség a karamellás puding (créme brulée).
Étkezés közben a franciák leginkább bort fogyasztanak. Minden ételnek megvan a maga borkülönlegessége. Megtehetik, mivel Franciaország egyharmada borvidék. A francia italkultúrához hozzátartoznak még a minőségi pezsgők, konyakok és pálinkák is, de ezeket általában önmagukban, nem étkezés közben isszák.
Receptek:
Francia hagymaleves
Hozzávalók (3-4 személyre):
- 3 közepes vöröshagyma
- 1 liter húsleves
- 2 tojássárgája
- reszelt sajt
- liszt
- vaj
- szerecsendió; só; bors
A meghámozott hagymákat vágd félkarikákra és vajon fonnyaszd meg. Ha már üveges, szórd meg kevés liszttel és pirítsd még 2-3 percig, majd öntsd fel a húslevessel. Sózd, borsozd, s fűszerezd szerecsendióval. 15-20 perc lassú főzés után szedd ki a hagyma felét és passzírozd át. A pépet keverd el a tojássárgákkal, s folyamatos keverés mellett add hozzá a leveshez. Végül forrósítsd fel a levet, s tálaláskor bőven tegyél a tetejére reszelt sajtot.
Csokoládés croissant
Hozzávalók (4 személyre):
Vajas részhez:
Tésztához:
- 1,5 dl hideg víz
- 1 dl hideg tej
- 3 ek cukor
- 1 csipet só
- 1 tojás
- 1 cs élesztő
- 50 dkg liszt
Tölteléknek:
- csokoládé / lekvár/ nutella
A vajas tésztához a hozzávalókat összegyúrjuk, majd a mélyhűtőbe tesszük pár percre.
A tészta minden hozzávalójának hidegnek kell lennie, a dagasztás alatt se melegedjen fel a tészta! Mikor kész, téglalapra igazítjuk. A vajas tésztát kivesszük a mélyhűtőből, azt a közepére lapogatjuk, és becsomagoljuk a tésztával. Rövidebb oldalával magunk elé fektetjük, majd a sodrófával ütögetve elkezdjük nyújtani. Mikor már ujjnyi vastag, következik a hajtogatás.
A tészta felső harmadát lehajtjuk a középső harmadra, majd az alsó harmadot felhajtjuk a dupla réteg tésztára. Elfordítjuk 90 fokkal megint. Kinyújtjuk ujjnyi vastagra, és jön a dupla hajtogatás. A tészta most a szélesebb oldalával van előttünk, mindkét oldalról a közepéig visszahajtjuk, majd a közepén még félbehajtjuk.
Folpackba csomagoljuk, és hűtőben pihentetjük egy órán át. A nyújtást és a hajtogatásokat még kétszer megismételjük.
Fél cm vastagra nyújtjuk, háromszögekre daraboljuk, a szélesebb felére kanalazunk egy kis nutellát. Egy-másfél óra kelesztés után, tojással lekenve mehetnek a 200 fokos sütőbe, kb 20-25 percre.
Franciasaláta
Hozzávalók (6 személyre):
- 30 dkg zöldborsó
- 20 dkg sárgarépakocka
- 1 közepes, savanykás alma
- 3 kisméretű ecetes uborka
Öntethez:
- 1 pohár tejföl (3,75 dl)
- 1,5 ek majonéz
- 2 tk mustár
- 1 kk cukor
- 1 kk só
- 1 tk citromlé
A zöldségeket megfőzzük. (Ha nem mirelitből készítjük, akkor a répát a főzés után kockázzuk fel.)
Amikor az alaposan leszűrt borsó és répa kihűlt, belekeverjük a felaprított nyers almát és ecetes uborkát.
Elkészítjük az öntetet: a tejfölt a majonézzel és a mustárral, valamint az ízesítőkkel jól elkeverjük.
Ráöntjük a zöldségekre és lazán összekeverjük.
Jól lehűtve kínáljuk.
Provence-i nyúl fehérborral
Hozzávalók ( 4 személyre):
- 1 egész nyúl (esetünkben 1,4 kg)
- 2 zellerszár
- 10 db koktélparadicsom
- 1 palack fehérbor
- 5 salotta hagyma
- 2 fej fokhagyma
- 1 csokor rozmaring
- 2 púpos ek liszt
- 1 csokor újhagyma
- 80 dkg sütnivaló burgony
A nyulat megmosom, leszárítom és szétdarabolom (egyben is hagyható, de úgy nem lehet jól körbepirítani). Sózom és frissen őrölt borssal megszórom. A salotta hagymákat megpucolom és negyedbe vágom, a fokhagymát is megpucolom. Kevés olajon a nyúl darabjait körbepirítom, ez szó szerint értendő! Ha ez megvan, átpakolom a nyulat egy tepsibe és a serpenyőben maradt olívaolajra dobom a hagymát és a fokhagymákat. Átforgatom, majd rászórom a lisztet, 1 percig pirítom és felöntöm a borral. Beledobom a rozmaringot is és 2-3 percig rotyogtatom, majd a húsra öntöm. A tepsit alufóliával lefedem és 200 fokon 1,5 órát párolom. Ennyi idő alatt a nyúl omlósan puha lesz. Ekkor leveszem az alufóliát, beleteszem a zellerszárat, a koktélparadicsomot és az újhagymát és még 45 percig sütögetem.
A burgonyát megpucolom, lereszelem, megfűszerezem és köretként tócsnit készítek.
Ratatouille (mediterrán francia lecsó)
Hozzávalók:
- 2 padlizsán
- 2 cukkini
- 2 kaliforniai paprika , egy piros és egy zöld
- 4 paradicsom
- 1 nagyobb faj vöröshagyma
- 3 gerezd fokhagyma
- só , bors
- oliva olaj
A zöldségeket megmossuk,majd a padlizsánt és a cukkinit 1 cm-es kockákra szeljük.
A paprikát kibelezzük,felszeleteljük és szintén 1 cm-es kockákra vágjuk.
A paradicsomot egy pillanatra forró vízbe dobjuk, majd a héját lehúzzuk és szintén feldaraboljuk.
A felszeletelt vöröshagymát egy kicsit megpiritjuk az oliva olajban majd hozzáadjuk a finomra szelt fokhagymát és a többi zöldségeket, megsózzuk,megborsozzuk és lassú tűzön lefedve főzzük körülbelül 20 percet.
Málnás clafoutis
Hozzávalók (4 személyre):
- 200 g málna
- 50 g liszt
- 60 g porcukor
- 1 db tojássárga
- 2 db tojásfehérje
- 100 g tejföl (20%-os)
- 1 apró csipet só
- 15 g vaj
Melegítsük elő a sütőt 180 C-ra.
Verjük fel a tojásokat, keverjük el tejföllel
Egy másik tálban keverjük össze a lisztet, a porcukrot, és egy csipet sót.
Adjuk hozzá a tojásos-tejfölös keveréket.
Szórjuk bele a málnákat a formákba, majd öntsük rá a tésztát.
FIGYELEM! Úgy tegyük bele a tésztát, hogy számoljunk azzal a hellyel, ami szükséges a tészta emelkedéséhez. Kb 4-5 mm-t hagyjunk a forma felső peremétől!
Tegyünk kis darab vajakat a tészták tetejére, és tegyük sütőbe kb 45 percre sülni őket légkeverés nélkül.
Ha kisültek, málnával díszítve, langyosan tálaljuk.
Francia almatorta
Hozzávalók (4 személyre):
A tésztához:
- 20 dkg liszt
- 10 dkg hideg vaj
- 4 dkg cukor
- csipet só
- 1-2 ek hideg víz
Az almapüréhez:
- 3-4 közepes alma
- 3-4 ek cukor
- 2 ek kajszibarack lekvár
- 2 ek víz
- mozsárban tört vagy őrölt kardamom mag (helyette reszelt citromhéjat használhatunk)
A torta tetejére:
- 3 nagyobb alma
- fél citrom leve
- 2-3 ek kajszibarack lekvár
A tészta hozzávalóit összegyúrjuk, két fólia között kinyújtjuk és egy 24 cm átmérőjű (lehetőleg kivehető aljú) kerek tortaformát kibélelünk vele, majd hűtőbe tesszük.
A püréhez az almát meghámozzuk, lereszeljük és a többi hozzávalóval, először fedő alatt, 15-20 perc alatt megpároljuk.
A párolás vége felé vegyük le a fedőt, hogy a lé elpárologjon és az almapép jó krémes legyen. Miután elkészült a párolt almapép, hagyjuk kicsit hűlni.
A torta tetejére kerülő almákat ugyancsak meghámozzuk, magházát eltávolítjuk, vékony szeletekre vágjuk és meglocsoljuk frissen facsart citromlével.
A behűtött tésztára rákenjük az almapépet, erre rakosgatjuk sorba az almaszeleteket és a tortát előmelegített sütőben kb. 40-45 perc alatt készre sütjük.
A lekvárt 1 evőkanál vízzel felforrósítjuk és egyenletesen rákenjük a tortára.
Legalább 1-1,5 órát pihentetjük, majd a formából kivéve, szeletelve kínáljuk.
Sütési hőfok: 200 °C
Sütési mód: alul-felül sütés
|