"Sohasem lesz divat Prizs nlkl, mg Prizs fennll" - rta Holzer Andor 1922-ben, a Magyar Divatiparban. A divat kzpontja a 17. szzad kzepe ta Franciaorszg volt. XIV. Lajos, a Napkirly Eurpa legfnyesebb udvart alaktotta ki, melynek pompjt mintnak tekintette minden uralkod. A 18. szzadban XV. Lajos szereti diktltk a divatot, majd a szzad vgn Mria Terzia lenya, Mria Antoinette.
A 19. szzad kzepn is Prizsra figyelt a vilg, az elegns csszrnra, III. Napleon hitvesre, Eugnira, akit Erzsbet osztrk csszrn s magyar kirlynval egytt a vilg legszebb asszonynak tartottak
Az elkel trsasg zrt volt, asszonyai kerltk a feltnst, amit annl inkbb kerestek a kurtiznok. Prizs divatjt a flvilgi hlgyek hatroztk meg, akik igyekeztek pompjukkal egymst tlszrnyalni s a vilgot utnzsra ksztetni. Cleo de Merode ktoldalt elvlasztott, flre fslt hajviselett fl Eurpa utnozta, ezt Rippl Rnai Jzsef szp festmnye, a “Cleo de Merode rokona” is bizonytja. A kp modellje persze nem volt rokona a hres szpsgnek, de megjelensben t igyekezett utnozni.
A 20. szzad a nagy mvszszabk s tervezk kora, a sort az orosz balett mecnsa, az avantgarde mvszek bartja Paul Poiret kezdte, t kvette a szzad legmerszebb garonne-ja, azaz fis lnya, Gabrielle (Coco) Chanel, akirt Cocteau s Picasso rajongott, s aki megteremtette a nies, elegns dolgoz n tpust. A harmincas vekben jelent meg Elsa Schiaparelli, aki Salvador Dali barti krhez tartozott s szrrealista mdon alkotta meg ruhit, nhnyszor a mester tleteit jelentve meg ruhin.
A II. vilghbor utni nagyok, a New Look atyja, Christian Dior, vagy a mindig megjul s mindig izgalmas Yves Saint Laurent. A hatvanas vektl kezdve szmos tervez nevt tanultuk meg. a vllalatbirodalmat pt Pierre Cardintl, aki elsknt nyitott keletre, s gy Budapestre is, Christian Lacroix-ig, Gaultierig, Castelbajac-ig.


|