Ha esetleg nem tudnd, hogy hogyan is mkdtt a guillotine, akkor gyorsan elmondom neked. Egy fa szerkezetben volt egy lyuk, amelybe a kivgzsre kerl embernek be kellett rakni a fejt. A szerkezet fels rszbe egy les pengt helyeztek. Ez a penge a magasbl egy hirtelen mozdulattal lecsapott az ldozatra s egy nyisszantssal elvgta az illet nyakt.
Szomor, de rgen ilyen mdszereket alkalmaztak a rossz tra tvedt emberek megbntetsre.
S hogy mirt pont a guillotine nevet kapta ez a tallmny? A kivgzeszkz nvadja egy francia orvos, Joshep Ignace Guillotine volt. csak az gy mond "keresztapasgot" tudhatta magnak, a feltallsban nem jeleskedett. Mr az korban s a kzpkorban is hasznltk a nyaktilt. Angliban s Skciban a nemesi szlets bnsket vgeztk ki egy hasonl elven mkd szerkezettel.
Ktsgtelen, hogy a "nagy halloszt" a francia forradalom alatt tett szert risi hrnvre. A keresztapa Guillotine 1783-ban szletett Saintes vrosban. Elszr jezsuita szerzetes volt, majd kivlt a rendbl s megkezdte orvosi tanulmnyait. 1770-ben szerzett diplomt, majd ezt kveten a nemzetgyls tagjv vlasztottk. Az 1789-es felszlalsban javasolta, hogy a hallra tlt embereket ne akasszk, hanem a kevsb fjdalmas nyaktilval vgezzk ki.
Az rvei kztt sorakoztatta fel pldul azt, hogy ez a mdszer megkmli az ldozatot a halla eltti szenvedstl. Mindehhez pedig azt is hozztette, hogy emberbarti rzsbl javasolja a vltoztatst. Ht, meg kell hagyni, derk ember volt ez a Guillotine.
A nemzetgyls 1792-ben fogadta el az indtvnyt, s rgvest meg is krtek egy asztalost, hogy angol mintra ksztse el a gyilkos eszkzt.
Az asztalos kicsikt pnzhesnek bizonyult, ezrt az els nyaktil mr hasznlhat vltozata egy zongorakszt kezt dicsri. 1792. prilis 25-n rengeteg ksrletezs utn a szerkezetet a Chatelet tren lltottk fel.
Az els kivgzst egy Pelletier nev gyilkoson hajtottk vgre. St maga XVI. Lajosnak is egy ilyen brd alatt vgezte.
A sors fintora pedig az volt, hogy maga a nagy humnus Guillotine is majdnem a sajt tlete alatt vgezte be lett. Csupn csak Robespierre buksa mentette meg attl, hogy feje nem hullott kosrban.
Az orvos 1814-ig, hallig a himlolts bevezetsn fradozott. S hogy milyen nagyszer szerkezetnek lett a nvadja, azt mi sem bizonytja jobban, mint hogy Franciaorszgban a huszadik szzadig hasznltk a guillotine-t.
Az utols nyilvnos kivgzsre 1939-ben kerlt sor, aztn a brtnkbl szmztk a nyaktilt.
1965 s 1977 kztt mr csak nyolcszor emelkedett magasabb a brd. Utoljra 1977 szeptemberben sjtott le egy elvetemlt gyerekgyilkos nyakra. Majd a Nemzetgyls eltrlte a hallbntetst, s gy a j reg guillotine is nyugdjba vonult.
Most mr csak a mzeumok killttermeiben lehet "gynyrkdni" a knyrtelen hallosztban.
|