A Tour trtnete
1903-ban Henri Desgrange tallta ki jonnan alaptott L'Auto cm lapja npszerstsre, hogy 6 szakaszbl ll kerkprversenyt hirdet a hazafias hangzs "Le Tour de France" nven. A versenyen, amely jlius 1-19-ig tartott s sszesen 2428 km hossz volt, hatvanan vettek rszt, a gyzelmet 25 km/h tlagsebessggel Maurice Garin szerezte meg. A gyzelemrt jr 3000 frankkal egytt az akkori idkben szp sszegnek szmt 6075 frankot keresett. A 21. helyen utolsknt clba rkez Millocheau mr tbb mint 64 rs htrnyt szedett ssze. Garin mind a mai napig tart egy rekordot: nyerte a Tourt a valaha volt legnagyobb klnbsggel, 2 ra 47 perccel a msodik helyezett eltt.
Az els vek botrnyai (pl. 1904-ben kizrtk az els ngy helyezettet) s a kemny krlmnyek (rossz minsg, tbbnyire macskakves utak, kezdetleges technika, rettenetesen hossz, 400 km-es szakaszok) ellenre is megmaradt, st megersdtt a verseny. 1910-ben, a hegyi szakaszok bevezetsekor a Tour mr jlius 3-31-ig tartott, 4734 km-en s 15 szakaszon t haladt a prizsi befutig. A hegyi szakaszok felbortottk az addigi erviszonyokat, hiszen a hegyek ms versenyzi alkatot s teljesen ms technikt kvntak mint a sk szakaszok.
Az els vilghbort kveten jra megszerveztk a Tourt s 1919-ben bevezettk az sszetettben len ll versenyz megklnbztetsre a srga trikt. A kt hbor kztt a szakaszok szma s a tv is tovbb ntt, 1926-ban elrve a rekordnak szmt 5745 km-t. 1927-ben tesznek elszr ksrletet a csapatonknti indtsra, azaz a csapatidfutamra, m a terv nem vlik be.
1930-ban a mrkk csapatait nemzeti csapatok vltjk fel, a rdi elszr ad l kzvettst a Tourrl s megjelenik a meznyt ksr reklmkaravn is. 1934-ben a verseny tlagsebessge elszr lpi t a 30 km/h-t. 1935-ben vezetik be a piros zszlt, ekkor rendezik az els egyni idfutamot s ekkor veszti lett a Galibier-n trtnt buksa utn Francisco Cepeda, aki a verseny els hallos ldozata.
1936-ban Desgrange a fszerkeszti poszt mellett a versenyigazgati feladatokat is helyettesre, Jacques Goddet-ra bzza. 1937-ben nyeri az els olyan versenyz a Tourt, aki vlts kerkprt hasznl. Desgrange 1940-ben meghal, emlkt a srga trikn is lthat HD monogram, valamint egy emlkm a Col du Galibier-n rzi.
A hbor utn az 1944-ben megsznt L'Auto cm lap helyett Goddet 1946-ban megalaptja a L'quipe nev sportjsgot, ami mig a legolvasottabb francia sporttal foglalkoz napilap. Az j lap veszi t a hbor utn elszr 1947-ben megtartott Tour rendezst is. Goddet egszen 1986-ig tevkenykedik versenyigazgatknt, emlkmve a Col du Tourmalet-n tallhat.
A kvetkez vekben a Tour dinamikusan fejldik, 1958 az els l televzis kzvetts ve, 1967-ben rendezik az els prolgot, egy vvel ksbb elvgzik az els hivatalos doppingellenrzst is, 1986-ban pedig az indulk szma meghaladja a 200 ft.
Goddet helyt 1988-ban Jean-Marie Leblanc veszi t, aki eldeihez hasonlan sportjsgr s kerkpros. 1998-ban a L'quipe az A.S.O. tulajdonba kerl, akik a Tour igazgatja mell elssorban a gazdasgi gyek koordinlsrt felels msodik igazgatt neveznek ki. De a Tourral kapcsolatos lnyeges krdsekben tovbbra is szinte kizrlagosan a versenyigazgat dnt.
Leblanc 2004-tl 2006-os tvozsig feladatait fokozatosan tadja az j versenyigazgatnak, Christian Prudhomme-nak, aki mentortl eltren korbban a rdiban dolgozott. Prudhomme jtsa, hogy a versenyigazgat kocsija 2005 ta nem a mezny eltt, hanem kzvetlenl mgtte halad.
Trikk
Srga trik (le maillot jaune)
Az sszetettben vezet versenyz viseli, 1919-ben vezettk be, sznt a tmogat auts magazinrl kapta.
Pttys trik (le maillot à pois rouges)
A hegyi sszetettben vezet versenyz viseli, 1975-ben vezettk be. A trik egy csokoldgyr szneit viseli (fehr alapon piros pttyk), akik 1933-ban szponzorltk a hegyek kirlyt. A hegyi hajrkban megszerzett pontok alapjn llaptjk meg a sorrendet, azonos pontszm esetn az sszetettben elrt helyezs dnt.
Zld trik (le maillot vert)
A pontversenyben vezet versenyz viseli, 1953-ban vezettk be. Pontokat a szakaszok kzben a sprinthajrkban s a szakaszok befutiban lehet gyjteni. Pontazonossg esetn az sszetettben elrt helyezs dnt.
Fehr trik (le maillot blanc)
- A legjobb 25 v alatti versenyz viseli, eredetileg mr 1975-ben bevezettk, de 1989 s 1999 kztt a trikt nem osztottk ki, ettl fggetlenl az eredmnyeket rgztettk. 1997 ta hivatalosan Souvenir Fabio Casartelli a dj neve, az 1995-ben lett vesztett versenyz emlkre.
Piros rajtszm
- A legaktvabb versenyz viseli, minden szakasz vgn egy nyolctag szakmai zsri dnt rla. A rajtszmot minden nap a rajt eltt adjk t a versenyznek. A Tour vgn kihirdetik az egsz krverseny legaktvabb versenyzjt is, aki a trikviselkhz hasonlan djat kap.
Srga rajtszm
- A csapatversenyben len ll csapat tagjai srga alapon fekete rajtszmot viselnek. A csapatversenyben mindig a csapat els hrom versenyzjnek idejt veszik alapul, gy alakul ki az eredmny. A csapateredmnyeket 1930 ta tartjk nyilvn, rgebben srga sapkval klnbztettk meg az len llkat, m a buksisak ktelez viselsvel ttrtek a mostani jellsre.