Francia bulldog
Származási hely: Franciaország
Eredeti feladata: Öleb
Eredeti neve: Boluedogue francais
Eredete: A franciák legtipikusabb, "legfranciább" kutyája.Származása vitatott. Sokáig nem ismerték el mint önálló fajtát-az angol bulldog kisebb változatának tartották. Csupán 1898-ban lajstromozták.
Teste: A francia buldog zömök felépítésű kutya, széles, izmos háttal. Lágyéka széles, rövid és erős. Hátvonala a marjától kezdve folyamatosan emelkedik a lágyékáig, majd onnan lefelé kezd lejteni, a farok töve felé. A far szintén lejtős. Kurta farkát a tomporához szorítva tartja. Hasa és horpasza felhúzott. Mellkasa széles, mély és hordó alakú. Vállai rövidek, és meglehetősen merevek. A mellső lábak egymástól távol állnak, és valamivel rövidebbek, mint a hátsók. A csánk erősen leeresztett, sokszor nem is igazán meredek. Mancsai kicsik, kerekek és enyhén kifelé fordulnak. Nyaka rövid, enyhén ívelt, lebernyeg nélküli.
Feje: A fej erős, széles és négyzetes; bőre csaknem szimmetrikus ráncokba gyűrődik. A koponya széles, a teteje majdnem sima, a homlok viszont boltozatos. Jól látható szemöldökíve van. A stop határozott. A francia buldog orra rövid, széles és kifelé forduló. Ajkai vastagok és kissé lazák; a felső ajak teljesen eltakarja a fogakat. Pofájának izmai jól fejlettek, de nem kiugróak. Közepes nagyságú fülei a tövüknél szélesek, felül lekerekítettek („denevérfülek”), magasan tűzöttek és felállók, de nincsenek túl közel egymáshoz. Szemei alacsonyan, az orrtól és a fülektől egyaránt távol ülnek; kerekek, eléggé nagyok és kissé kidülledők. Szemből nézve a szem fehérje nem látszhat. A francia buldog előreharap, vagyis alsó metszőfogai a felsők elé nyúlnak. Csukott szájnál nem szabad látszania sem a fogaknak, sem a nyelvnek.
Marmagassága: A fajta-szabvány nem tartalmaz a magasságra vonatkozó előírást. Általában 33 és 40 cm között van.
Testtömege: Legalább 8 kg és legfeljebb 14 kg (a nagyság és a súly legyen arányban).
Szőrzete: A rövid szőrzet puha, fényes, testhez álló szálakból áll.
Színei: A francia buldog több különböző színezetben ismert: csíkos, fekete-fehér foltos, bézs (a tejeskávétól a vörösig), bézs-foltos, vörös és vörös-foltos. Ezeken kívűl előfordulhat még a kék, kék-foltos, csokoládé és csokoládé-foltos, a „sable” és a „black and tan” is, noha ezek nem megengedett színek. A foltos színezetnél kívánatos, hogy a foltok csíkosak legyenek.
A csíkos alapszínű kutyáknál a mellkason és a fejen lehetnek fehér jegyek, de nem túl sok. Vannak (csaknem) teljesen fehér buldogok is; ezeket a tarkák közé sorolják.
Alomszáma: 3-5 kölyök
Várható élettartama: 10-13 év
Jelleme: A francia buldog sajátos, bohókás, nyílt, vidám és játékos kutya. Eléggé értelmes és okos, de ha elhatároz valamit, akkor nagyon makacs is tud lenni. Bátor, lelkes és testileg szívós, ugyanakkor nagyon érzékeny is lehet: azonnal megérzi, ha a lakásban rossz a hangulat, és a szigorú szidás nagyon felzaklatja. Igen kedves állat, talán éppen ezért nem szeret egyedül lenni. Ha ridegen tartják, a természete eltompul – a francia buldog csak a család tagjaként érzi igazán jól magát. Néha féltékenyen viselkedik, ha úgy látja, hogy gazdája nagy figyelmet szentel valami másnak. Éberen lesi a körülötte zajló eseményeket, és ha veszélyt érez, azt rögtön ugatással jelzi. Összességében azonban nem ugat sokat.
Társas viselkedése: Többnyire nagyon jól kijön a gyerekekkel, még az egészen kicsikkel is. Rendkívüli tűrőképessége és sajátos, kutyás humorérzéke miatt nagyszerű játszótárs lehet a valamivel nagyobb gyerekek mellett. Gyakran hallani olyan véleményeket, hogy a gyerekek megbolondítják a kutyákat, ám a francia buldog esetében ennek éppen a fordítottja igaz. Egyes egyedek kissé domináns és ingerlékeny viselkedésűek lehetnek fajtársaikkal szemben – ez az utcán éppúgy előfordulhat, mint otthon –, de eléggé ritka jelenség. A többi háziállattal jól megfér, feltéve, hogy kölyökkorától kezdve azok társaságában nevelkedett. A francia buldog általában barátságos az emberekkel, a látogatókat rendszerint lelkesen üdvözli.
Szőrzetápolási igénye: A francia buldog szőrzete viszonylag kevés ápolást igényel. A vedlési időszakban az elhalt és kilazult szőrszálak könnyen eltávolíthatók szőrzetéből egy gumikefe segítségével. Az év többi részében elég hetente egyszer átkefélni, lehetőleg egy erősebb sörtéjű kefével. Ennél a kutyánál többnyire az arc ráncaival sem nagyon kell törődni, elég, ha időnként bekenik azokat vazelinnal vagy egy erre a célra szolgáló készítménnyel. Erre azért van szükség, hogy megakadályozzák a csúnya könnyfoltok kialakulását, ami főként a fehér kutyákon lehet feltűnő. Rendszeresen ellenőrizni kell a hallójáratokat, nincs-e bennük piszok vagy túl sok fülzsír. A karmait röviden kell tartani.
Tanítása: Ezt a kutyát könnyű tanítani. Okos állat és gyorsan tanul, főként ha a foglalkozások vidám légkörben zajlanak, és ha a gazdája mindig tudatja az állattal, amikor elégedett vele. Az arckifejezése azonban könnyen megtévesztheti az embert, épp ezért nagyon fontos a következetesség. Ez a fajta érzékenyen reagál gazdája hanghordozására.
Mozgásigénye: A francia buldog szeret játszani és hancúrozni, de a hosszú sétákat nem kedveli. Nem bírja a meleget, ezért feltétlenül biztosítani kell neki a hűvös helyet és a friss vizet. Rövid orra miatt meleg időben nem tanácsos túlzottan megdolgoztatni. A legjobb ha reggel, vagy este visszük sétálni. A legtöbb kutya beéri naponta három rövid sétával, feltéve, hogy emellett egy kis játékra és szaladgálásra is lehetősége van a kertben. Ez az eb alkalmas a lakásban való tartásra. Vadászösztöne gyakorlatilag nincs, és nem hajlamos az önálló csavargásra.
Alkalmazásai: A francia buldogot szinte kizárólag társként tartják. Elég értelmes és készséges ahhoz, hogy engedelmességi próbákra felkészítő és hasonló foglalkozásokon vegyen részt, ám amikor magasabb szintekre lép tovább, ott a más fajták rendszerint lepipálják.
Francia spániel
Eredeti neve: Epagneul francais
Eredete: Régi francia fajta, származása homályos. Már 1592-ben felbukkant a régi hollandi mesterek lépein, majd 17-18. század festőinek alkotásain.
Leírás: Feje hosszú, szeme sötétbarna. Füle lelóg. Törzse viszonylag hosszú, háta egyenes, feszes, fara kissé lejt, mellkasa mély, ágyéka rövid, izmos. Végtagjai egyenesek, párhuzamos állásúak. Farkát többnyire vízszintesen tartja. Szőrzete közepesen hosszú, selymes, kissé hullámos. Színe fehér alapon gesztenyebarna foltos.
Tulajdonságai: Intelligens, fáradhatatlan, barátságos, nyugodt, szeretetreméltó.
Alkalmazása: Apróvadra vadásznak vele; sajátos stílusban, szinte teljesen hangtalanul, ill. apró, rövid vakkantásokkal kajtatja a vadat. Lakáskutyaként is bevált.
Marmagasság: kan 56-60 cm, szuka 54-58 cm
Testtömeg: 20-25 kg
Alomszám: 3-6 kölyök
Várható élettartam: 10-14 év
Francia vízi kutya
Eredeti neve: Barbet
Eredete: Ősi fajta, már 500 évvel ezelőtt felbukkant különböző festményeken, rajzokon, a 16. században pedig részletes leírást közöltek róla. Az uszkár és a briard ősének tartják.
Leírás: Nem túl elegáns, kissé torzonborz megjelenésű állat. Feje szögletes, szeme sötétbarna. Füle a fejéhez simulva lelóg. Háta hosszú, egyenes, ágyéka széles, fara kissé lejtős, mellkasa széles és mély. Végtagjai oszlopszerűek, párhuzamosak. Farka hosszú, lelóg. Szőrzete hosszú, kissé göndör. Színe fekete, szürke vagy sárgásbarna, fehér foltokkal.
Tulajdonságai: Szimata nem túl jó, viszont bátor, szívós, fáradhatatlan, engedelmes kutya.
Alkalmazása: Főként vízi munkájáról nevezetes. Nagyszerű vadkacsavadász. Kétségtelen hátránya, hogy bozontos bundája gyakori ápolásra szorul, ráadásul munka közben kissé lassú, nehézkes.
Marmagasság: 45-60 cm
Testtömeg: 15-25 kg
Alomszám: 4-7 kölyök
Várható élettartam: 12-14 év
Félhosszú szőrű pireneusi juhászkutya
Eredeti neve: Chien de berger Pirénées á face rase
Eredete: Ősi francia fajta.
Leírás: A hosszú szőrű pireneusi juhászkutyára hasonlít, azzal a különbséggel, hogy fején a szőrzet rövid, s ez még jobban kiemeli kedves pofácskáját. Feje elhegyesedő, koponyája lapos, stopja enyhe, orrháta egyenes. Szeme sötétbarna, füle kicsi, feláll. Háta feszes, ágyéka izmos, fara kissé csapott, mellkasa mély, hasa enyhén felhúzott. Végtagjai párhuzamos állásúak, vékony csontúak. Farka nem túl hosszú, a vége felfelé kunkorodik. Szőrzete félhosszú. Színe fekete, szürkésfekete, sárgásrőt.
Tulajdonságai: Éber, bátor, értelmes, talán még a hosszú szőrű pireneusi juhászkutyánál is intelligensebb. Hihetetlenül szívós, szinte sohasem lesz beteg.
Alkalmazása: Kiváló terelőkutya, közszeretetnek örvendő kedvenc.
Marmagasság: kan 40-50 cm, szuka 40-52 cm
Testtömeg: 20-22 kg
Alomszám: 5-6 kölyök
Várható élettartam: 12-14 év
Pireneusi francia vizsla
Eredeti név: Braque français, type Pyrénées
Eredete: Francia fajta, a Pireneusok vidékén alakult ki.
Leírás: Nagy termetű, szikár, elegáns kutya. Feje hosszú, koponyája lapos, orrháta egyenes. Szeme sötétbarna. Füle nagy, lelóg. Orrtükre barna. Háta egyenes, feszes, ágyéka karcsú, izmos. Mellkasa mély, hasa kissé felhúzott. Végtagjai jó csontozatúak, szabályos állásúak. Mancsa kerekded, ujjai zártak. Farkát felére, kétharmadára kurtítják. Szőrzete rövid, sűrű. Színe fehér alapon gesztenyebarna foltos, barna petytyekkel.
Tulajdonságai: Értelmes, ragaszkodó, barátságos, tanulékony, jó szimatú.
Alkalmazása: Híres vadászkutya; mindenféle vadra és a legváltozatosabb terepen vadásznak vele. Jó természete miatt kedvencként is tartják.
Marmagasság: 56-60 cm
Testtömeg: 25-32 kg
Alomszám: 5-7 kölyök
Várható élettartam: 10-14 év
Pont-Audemer-i spániel
Eredeti neve: Épagneul de Pont-Audemer
Eredete: Francia fajta. A fehér-gesztenyebarna picardiai és az ír vízispánielből alakították ki.
Leírás: Érdekes megjelenésű, középtermetű kutya. Feje tipikus spánielfej. Szeme sötét ámbraszínű. Füle lelóg, rojtos szőrzet borítja. Háta viszonylag rövid, fara lejtős, mellkasa mély. Végtagjai párhuzamosak, izmosak. Farkát kétharmadára csonkolják. Szőrzete elég hosszú, göndör; fején kétoldalt a füleire is lenyúló bóbitát visel. Bundája barna vagy gesztenyebarna, helyenként szürkés árnyalatú, némi fehér jegyekkel.
Tulajdonságai: Vadászaton enrgikus és fáradhatatlan, családi körben szeretetre méltó, engedelmes.
Alkalmazása: Mindenféle vadászatra használják, de fő munkaterülete a nádas-mocsaras vidék. Kedvencként is tartják.
Marmagasság: 52-58 cm
Testtömeg: 18-24 kg
Alomszám: 4-7 kölyök
Várható élettartam: 10-14 év
Phalène
Eredeti neve: Phalène
Eredete: Francia fajta, pontosabban szólva Olaszországban már a reneszánsz idején közkedvelt öleb volt, később a francia tenyésztők tökéletesítették.
Leírás: Kis termetű, elegáns megjelenésű, hoszszú, selymes szőrű ebecske. Standard leírása mértékben megegyezik a papillonéval, azzal a különbséggel, hogy fülei lelógnak, és a szőr nem olyan látványosan hosszú rajtuk.
Tulajdonságai: Élénk, kiegyensúlyozott, engedelmes, csendes, szolid. Ideális társasági kutya. Látványos bundája 18 hónap alatt fejlődik ki teljes szépségben. Kis termete ellenére nem túl kényes, viszonylag elég szívós, ellenálló szervezetű.
Alkalmazása: Luxuskutya; tulajdonképpen a papillon kevésbé ismert, nem annyira népszerű változata.
Marmagasság: 25-28 cm
Testtömeg: 1,5-4 kg
Alomszám: 2-4 kölyök
Várható élettartam: 10-12 év
Hosszúszőrű pireneusi juhászkutya
Eredeti neve: Chien de berger des Pyrénées à poil long
Eredete: A legrégibb francia juhászkutyának tartják; a Pireneusok környékén alakult ki.
Leírás: Közepes termetű kutya. Feje a barnamedvéére emlékeztet. Szeme gesztenyebarna, füle feláll. Háta hosszú, feszes, ágyéka rövid, mellkasa mérsékelten fejlett. Végtagjai finom csontozatúak, mancsa ovális. Farkát kurtítják, de sok kiskutya farok nélkül születik. Szőrzete hosszú, durva, gyapjas. Színe szürke, ezüstszürke, fehér, ill. a sárga különböző árnyalatai.
Tulajdonságai: Bátor, élénk, vidám, okos hűséges.
Alkalmazása: Napjainkban is megtalálható a nyájak mellett, de kedvencként is tartják.
Marmagasság: kan 40-50 cm, szuka 38-50 cm
Testtömeg: 20 kg
Alomszám: 5-6 kölyök
Várható élettartam: 10-14 év
Basset Artésien Normand
Eredeti neve: Basset Artésien Normand
Eredete: Hasonló felépítésű kutyák már a középkori Angliában is léteztek, de mint a bassetek általában, ez a fajta is Franciaországból származik.
Leírás: Fura alkatú, viszonylag nagy testű, apró lábú állat. Feje hatalmas, füle hosszú, szeme sötétbarna. Mellkasa viszonylag mély, háta feszes, széles. Lábai rövidek, kissé görbék, erőteljes csontozatúak. Farka meglehetősen hosszú. Szőrzete rövid, sűrű, sima. Színe fehér, fején rőt jegyekkel és fekete foltokkal, ill. fehér és rőt.
Tulajdonságai: Legendásan ravasz, furfangos, ügyes, értelmes kutya. Jó vadász hírében áll.
Alkalmazása: Apróvadra használják; egyedül vagy párosával dolgozik. Ritka fajta; manapság elsősorban társasági kutyaként tartják.
Marmagasság: 30-36 cm
Testtömeg: 15-20 kg
Alomszám: 5-8 kölyök
Várható élettartam: 10-12 év
Nagy Gascon-Saintonge-i kopó
Eredeti neve: Grand Gascon Saintongeois
Eredete: Francia fajta, valószínűleg a Szt. Hubertusz kopó fekete és fehér változatának keresztezéséből született. Egyes szakkönyvek már „leírták”, a kihalt fajtaként emlegetik, holott néhány makacs tenyésztő még foglalkozik vele Franciaországban.
Leírás: Elegáns, karcsú kutya. Feje hosszúkás, szeme gesztenyebarna, füle hosszú, lelóg. Mellkasa mély, háta egyenes, ágyéka izmos, hasa kissé felhúzott. Végtagjai egyenesek, erős csontozatúak. Farka hosszú, a vége felé elvékonyodik. Szőrzete rövid, sűrű. Színe fehér, némi feketével tűzdelve, szabálytalanul eloszló fekete foltokkal, a pofáján és a szemei felett világosbarna jegyekkel.
Tulajdonságai: Intelligens, kezes, érzékeny.
Alkalmazása: Régen szarvasra és farkasra vadásztak vele. Kiváló vadászkutya, jó pajtása a gyerekeknek.
Marmagasság: kan 63-70,5 cm, szuka 60-65 cm
Testtömeg: 30-32 kg
Alomszám: 5-9 kölyök
Várható élettartam: 12-14 év
|