
Az 1889. vi prizsi vilgkilltsra kszlt, Gustave Eiffel ltal tervezett torony Prizs egyik legfõbb nevezetessge. 324 mteres magassgval vtizedekig a vilg legmagasabb ptmnye volt. 3 emelet ltogathat. Szp idõ esetn a vros teljes panormja elnk trul.
A francik Grande Dame-nak (A nagy hlgy) is neveznek.
Napjainkban vente sok-sok milli turista ltogatja meg a prizsi Eiffel tornyot s gynyrkdik a csodlatos prizsi s Prizs krnyki panormban.
3 ltogathat emelet van:
1. emelet - 57 m magassgban 4415 m²
2. emelet - 115 m magassgban 1430 m²
3. emelet - 276 m magassgban 250 m²
Az Eiffel torony fontosabb adatai:
Magassg: 312 m (antennval 324 m)
Sly: 10100 tonna ( vas 7300 tonna)
Reflektorok: 336 db
Izzk: 20000 db
Lpcs: 1665 a tetejig
Szegecs: 2 500 000
Festk: 60 tonna ( 7 vente kell jrafesteni)
Liftek: 5 lift a 2. szintig ( minden lbban egy lift, egy lift kizrlag a Jules Verne tterembe), a 2.szinttl a 3. szintre 2 lift
Szemlyzet: 280 f
Tbbszr le akartk bontani, s felrobbantani. Ktszer is eladta egy szlhmos cskavasknt. A msodik vilghborban a nmetek fegyvereket akartak belle kszteni.
Az Eiffel-torony sok megprbltatson ment keresztl, de mg ma is a vilg egyik leghresebb plete knt ismerjk. A hres torony 2007-ben nagy eslyekkel indult a Vilg Ht Csodjnak megvlasztsnl.
Elzmnyek:
Az 1880-as vek vgre a vilg szmos ptszt hajtotta a becsvgy, hogy egy monumentlis, "ezer lbnl magasabb" tornyot ptsenek, azonban szmtalan technikai problmba tkztek. (pl. 1885-ben nagy nehzsgek rn sikerlt kmvesekkel felhzatni a 169 mteres obeliszket Washingtonban, a Chrysler Building pedig csak homlyos terv volt mg; 1874-ben Clarke s Reeves egy tbb, mint 914 mteres tornyot szndkozott pteni Philadelphiban, ami sosem valsult meg. Franciaorszgban Bourdais s Sbillot gondolkodott egy 300 mter magas, hagyomnyos mdon, kmvesekkel felrakatott torony ptsn, ami a kor technolgiai ismeretei szerint kivitelezhetetlennek tnt.)
A Sedan-i veresg s Elzsz-Lotharingia elvesztse utn az jjszletett, de mg gyenge francia kztrsasgnak az 1789. vi forradalom 100. vforduljn valami nagyszabs, dicst emlkmre volt szksge. Jules Ferry kormnya 1878-ban kezdett megszervezni egy nagy vilgkilltst, melynek a megnyitst 1889. mjus 5-re rgztette.
Amikor a vilgkillts tervt 1883-ban vglegestettk, az Eiffel & Cie kt mrnke, mile Nouguier s Maurice Koechlin pp egy fmtorony tletvel llt el. Elkpzelsket 1884. jnius 6-ig formba is ntttk Stephen Sauvestre ptsz egyttmkdsvel, aki finomtotta s dsztette az ptmnyt.
A terv elfogadsa:
A kezdetekben visszafogott Gustave Eiffel magv tette kollginak tlett, megvsrolva az 1884. szeptember 18-n bejegyzett szabadalmat.
Szmra most a torony "eladsa" volt a legfbb feladat. Elszr a fenti cm tervvel Barcelona polgrmestert kereste meg, mivel ott nemsokkal ksbb egy msik vilgkilltst tartottak, de a tervet "kiss irrelisnak s fleg tlsgosan kltsgesnek" tlve, elutastotta.
A vllalkoz megrtette: ha el akarja kerlni az jabb kudarcot, a tervet hitelesebb kell tennie mind a vrosatyk, mind pedig a kzvlemny szmra. Foggal-krmmel kzdtt, risi sszegeket kltve cikkekre, reklmokra s Public relations-re, elssorban douard Lockroy kereskedelmi minisztert, a vilgkillts fszervezjt akarta megnyerni.
Vgl is terve - egyhang dntssel maga mg utastva ms jellteket - 1886. mjus 1-jn elfogadsra kerlt, ami lehetv tette Eiffel szmra, hogy 1887. janur 8-n szerzdst kssn a kormnnyal. Ez az okirat tartalmazta az ptmny finanszrozst s Szajna-parti, a Ina-hd tengelyben val elhelyezst. Eiffel munkamnis, kztiszteletben ll ember (Bordeaux-ban a vzbe vetette magt, hogy megmentsen egy fuldokl munkst), olyan, aki gyorsan hasznostotta az j s egyszer tleteket, vgl pedig - de nem utolssorban - zsebbl megellegezte a 8,5 milli arany frankra becslt kltsgek 80%-t. A hatsgok 1890. janur 1-jtl szmtott 20 vre engedtk t rszre a hasznosts jogt, amely a hatrid leteltvel kerlt Prizs vroshoz.
Az ptkezs 1887. janur 28-n kezddtt el. Hatalmas tlcsreket vjtak, majd szrtottak ki a Mars-mezn, hogy a kmvesek hozzkezdhessenek az oszlopok alapozshoz. Teleptettk a ngy, j rendszer hidraulikus emelt - gyakorlatilag a munka minden fzisban feltalltak valamit.
Az ptkezs:
A torony ptsnek terve azonban heves ellenkezst is kivltott. Mr az els csknyvgst kveten, 1887 janurjban megjelent a "mvszek tiltakozsa" az ptmny ellen, amelyet jelents szemlyisgek rtak al: Charles Gounod, Charles Garnier, Victorien Sardou, Ifj. Alexandre Dumas, Franois Coppe, Sully Prudhomme, Leconte de Lisle, Guy de Maupassant, Huysmans... "Nem bzunk a nagy emberekben" - mondta erre lltlag Eiffel.
Az ptmny hihetetlen sebessgel plt: havonta 12 mterrel lett magasabb. Az ptkezsen csak az elemek sszeszerelse folyt, azok mindegyike a Levallois-Perret-i zemben kszlt, s onnan szlltottk a helysznre. A munklatokat jjel-nappal ellenriz vllalkoznak az ptkezs munksainak zajos sztrjkjval is szembe kellett nznie, mivel a sajtsgos krlmnyek kztt vgzett munka bre nem tkrzte a vllalt veszly mrtkt. Eiffel, akinek csak egy gondolat jrt a fejben: hatridre elkszteni a mvet, elfogadta s megadta az annak idejn tlzottan magasnak szmt breket. 1888. jlius 14-n elrtk a msodik emeletet, 1889. mrcius 31-n pedig befejeztk a harmadikat. Az "elkpeszt technikai vakmersg, kiemelkeden gyors vgrehajts" (26 hnap) lehetv tette, hogy kt v elteltvel felavathassk.
A siker:
A hatridt betart Eiffel a Becsletrend lovagja lett. Mjus 15-n a tornyot megnyitottk a nagykznsg eltt, amely el volt ragadtatva nemcsak a kiltstl, de az "ultragyors" s teljesen jszer hidraulikus felvonktl is. (Ezeket azonban tz v elteltvel ki kellett cserlni. Az j, 2. emeletig zemel, korszer lifteket, amelyek az 1980-as vek vgig zemeltek, a Five-Lille vllalat magyar szrmazs ptszmrnke, Korda Dezs tervezte.) A vilgkillts hat hnapja alatt a torony 2 milli ltogatt fogadott. Ahhoz kpest, hogy elzleg milyen polemizls folyt rla, elspr sikert aratott. Mindez nem szmtott: az 1889-es v meghozza Eiffel szmra a diadalt, s a megdicslst, mind mrnkknt, mind pedig vllalkozknt.
A torony ma:
A torony mindig is megosztotta a francikat, sokan szeretik, de sokan kimondottan utljk: becenevei is ezt tkrzik - egyesek Csfsgnak hvjk, msok reg Hlgynek. Tbbszr le akartk bontani, s felrobbantani. Ktszer is eladta egy szlhmos cskavasknt. A msodik vilghborban a nmetek fegyvereket akartak belle kszteni.
Az Eiffel-torony sok megprbltatson ment keresztl, de mg ma is a vilg egyik leghresebb plete knt ismerjk. A hres torony 2007-ben nagy eslyekkel indult a Vilg Ht Csodjnak megvlasztsnl.
|