Az Ile de la Cité-n, a Szajna partján található székesegyház története hosszú évszázadokra nyúlik vissza. A Notre Dame-nak nevezett templom alapkövének letétele III. Sándor pápa nevéhez fűzõdik. A hatalmas, gótikus stílusú templom évszázadokon keresztül készült. Több építész dolgozott rajta és a korábban itt található ókori Szent István katedrális terveit használták. Itt található az ország 0 km-es köve is.
Az ókori Lutécium központja volt az Ile de la Cité sziget, amelyen ez a csodálatos párizsi Katedrális található. 1160-1196 között Maurice de Sully volt Párizs püspöke. Párizs ebben az időszakban mind gazdaságilag, mind politikailag, mind vallásilag igen jelentős szerepet töltött be. Apüspök első gondolata az volt, hogy a szigeten létrehozzanak egy olyan helyet, ahol egyesíthetik a püspöki, kanonoki templomokat és keresztelőhelyeket. Lebontották a Szent István temlomlot és a helyére felépítették a Notre Dame Katedrálist, amely előtt egy hatalmas teret is kialakítottak, ahol a hívő és nem hívő emberek találkozni tudtak. Megépítették a Neuve-Notre-Dame utcát, amely 6 méter széles volt és a templom tömeges megközelíthetőségét szolgálta és újjáépítették a kórházat is.
1163-ban III. Sándor pápa jelenlétében helyezték el a templom első alapkövét. Az első, névtelen építész tervei azonosak voltak a lebontott Szent István templom alaprajzával. A többszáz éven át készült gigantikus katedrális gótikus stílusú. Legismertebb kép, ami emlékezetünkben a katedrálisról él, az a nyugati homlokzat, amely egyszerü és harmonikus. Igazán mély benyomást tesz ránk 41 méteres szélességével és 63 méteres magasságával, két csodálatos tornyával és a középen elhelyekedő, majd 10 méter átmérőjü rózsaablakával. A katedrálist festményekkel, szobrokkal, rózsaablakokkal, az oldalfolyosót üvegablakokkal díszítették. A temlplom nagyon jó akusztikával rendelkezik, így 3 orgona is található benne.
A 7800 sípos orgonát bár felújították, és tökéletesen működik. A Notre-Dame 113 regiszteres és 5 manuálos nagy orgonáját ma a világ egyik legjobb hangszerének tartják.
Maurice de Sully püspök álma megvalósult, hiszen a párizsi Notre Dame Katedrális napjainkban sem csak egy múzeum, vagy templom, hanem a vallás egyik központja, az emberek otthona. Folyamatos fejlődésével és alakításával fontos szerepet tölt be a mai kor mbereinek életében is, évente millióan látogatják.
|