
1585. szeptember 9-n szletett a francia trtnelem egyik legismertebb alakja, Armand-Jean du Plessis de Richelieu bboros.
Az emberek tbbsge Alexandre Dumas regnyei nyomn ellenszenves, gtlstalan intrikusknt emlkszik r, de ez csak az igazsg egyik fele. Richelieu valban soha nem riadt vissza az rmnytl, kegyetlenl leszmolt politikai ellenfeleivel, s bboros ltre habozs nlkl szvetkezett protestns hatalmakkal is, ha a politikai rdek ezt diktlta. Ugyanakkor tette hazjt eurpai nagyhatalomm, vetette meg a francia gyarmatbirodalom alapjait, mikzben bkezen prtfogolta a mvszeteket. A modern nemzetllam s a modern kzponti hatalom mellett a modern titkosszolglatok megteremtjt is benne tisztelhetjk, s volt az els mai rtelemben vett miniszterelnk.
Megtlsn mig vitatkoznak a trtnszek: egy rszk a monarchia hazafias tmogatjt ltja benne, msok a hatalomhes cinikust. Hazjban mindenesetre egyntet elismers vezi emlkt, hajosztlyt neveztek el rla, st rla akartk elkeresztelni az els francia atommeghajts anyahajt, amely vgl egy mg nagyobb gall, Charles de Gaulle nevt kapta.
Richelieu csaldja a vallshbork idejn slyos anyagi helyzetbe kerlt. A f bevteli forrsukat jelent luconi pspki birtok megrzshez papp szenteltk a 22 ves Armand-t. ekkor mr mrki, kivl sznok s kifogstalan viselkeds udvaronc volt, de fpapknt sem vallott szgyent: egyhzmegyjben hajtottk vgre elszr a tridenti zsinat reformjait, s elsknt rt francia nyelven teolgit. 1616-ban rbztk a klgyek irnytst, s br egy vvel ksbb kegyvesztett vlt, gyes intrikkkal visszakerlt az udvarba, st bboros s a kirlyi tancs feje lett.
1628-tl fminiszterknt irnytotta az gyeket, kt clja a korltlan kirlyi hatalom s az eurpai francia hegemnia biztostsa volt. Az els rdekben leszmolt az Anglia szvetsgt keres hugenottkkal, leromboltatta a fnemesek vrait, megakadlyozva a bels lzongsokat. Klpolitikja a Habsburgok gyengtsre irnyult: a harmincves hbor idejn rbrta Gusztv Adolf svd kirlyt a Habsburgok megtmadsra, majd 1635-ben Franciaorszg is hadba lpett szvetsgben a protestns nmet llamokkal. Szmos sszeeskvst szttek ellene, de mind sikertelen maradt. Richelieu vgl 1642. december 4-n Prizsban halt meg.
Jeles prtolja volt a mvszeteknek s a tudomnyoknak, tmogatta a Sorbonne-t, 1635-ben alaptotta a Francia Akadmit. Tmogatsval jttek ltre vilgszerte katolikus misszik, ezek jelentettk a ksbbi francia gyarmatbirodalom alapjait, holland hajk vsrlsval lerakta a francia tengerszet alapjait. Igyekezett merkantilista gazdasgpolitikt folytatni, de a hborkhoz rengeteg pnzre volt szksge, az adprs tekerse tbb parasztfelkelst eredmnyezett.
Nyugalmat a srban sem lelt: 1793-ban, a francia forradalom idejn bebalzsamozott holttestt a prizsi cscselk "rgtntl brsg" el lltotta, majd a tetemet lefejeztk, testt a Szajnba dobtk. A tmegbe hajtott fejet sokig szerzetesek rejtegettk, ma a Sorbonne templomnak egyik oszlopban nyugszik, befalazva.
|