Jeanne d' Arc - a francik legflelmetesebb "fegyvere"
A mit sem sejt kislny
Lotharingia s a Francia Kirlysg hatrn fekdt egy kis falu, Domrmy, melyben 1412. janurjban megszletett egy kislny, akire a krlmnyek szerint egyszer jv vrt. Apja ugyan tehetsebb paraszt volt, de mg ez sem tette volna lehetv, hogy egy parasztlny ekkortjt mveltsget szerezzen. Hrom ves, amikor az Azincourt-i csatban az angolok slyos veresget mrnek a francikra, akiknek szembe kell nznik a burgundok tmadsval is. Az 1420-as troyesi szerzds politikailag szinte teljesen kisemmizi a francia trnrkst, s az angol V. Henrikre testlja a francia trnt. A kicsi lny ebbl csak azt veszi szre, hogy az angol zsoldosok puszttjk az orszgot, az ldkls egyre kegyetlenebb, mivel az angol katonk-zsoldodok vllalkozsnak tekintik a hbort, s igyekeznek minl nagyobb hasznot hzni a hborbl.
Az gi hang
1425 nyarn a felcseperedett lnynak, Jeanne-nak azonban ltomsa lesz, gi hangot hall, mely arra sarkallja, hogy siessen a kirlyhoz, VII. Krolyhoz. (A ltomsok az adott korban nem voltak ritkk, ezrt els megkzeltsben Jeanne sem keltett nagyobb feltnst.)
Idvel a csald egy erdtett vrosban tall menedket a burgundok ell, s itt nylik lehetsge arra, hogy tallkozzon azzal a kapitnnyal, akinek feltrja ltomst: a kirly segtsgre kell kelnie, vagyis fel kell szabadtania Orleanst, majd Reimsban meg kell koronztatnia a kirlyt. Termszetesen nem hisznek a lnynak, de tbbszri gyzkds utn rveszi a kapitnyt, hogy adjon Jeanne-nak frfiruht, fegyvert s ksrket, hogy a burgundiak ltal ellenrztt terleten thaladva felkereshesse a kirlyt. A 17 ves lny tettt siker koronzza, tjut az ellensg vonalain - br ezt az indulskor nem tartottk valsznnek -, s a kirly is fogadja, akit az udvaroncok gyrjben is felismer (pedig azeltt sohasem ltta).
Ezutn hosszas kihallgatsok s szzessgi vizsglat kvetkezett, de ezeken a prbkon is tkzdtte magt. A katonk kztt az a szbeszd jrta, hogy trtnelmi igazsgttelre kerlhet sor, mert VI. Kroly felesge, vagyis egy n juttatta a trnt az angolok kezre (ugyanis Izabella kttte meg az elmebetegsgben szenved VI. Kroly helyett a troyes-i szerzdst), ezrt csak egy msik n, mgpedig szz kpes kikszblni a korbbi tvedst.
Ez fellelkestette a demoralizlt hadsereget, melynek egy kisebb egysgvel nemcsak, hogy bejutott Orleans-ba, hanem napokkal ksbb az angolok egyik erssgt is elfoglalta. Ezutn egyms utn vettk be az erssgeket, s habr tbbszr is megsrlt, a hadak lrl nem tvozott.
Vgl az angolok felhagytak Orleans ostromval, s ez Jeanne D' Arc csodatv erejnek bizonysgul szolglt. Maga az "Orleansi Szz" nem harcolt, nem lt meg senkit, csak a maga ksztette zszlt vitte az egyre nvekv had ln. Valszn azonban, hogy nhny stratgiai elvet n ltre is sikerlt ellesnie, s alkalmaznia.
Ami ennl viszont sokkal fontosabb volt, visszaadta a hadseregnek az nbizalmt, s ezltal a szomszdos vrosok elfoglalsba kezdhettek. 1429. jnius16-n Reims is megnyitotta kapuit, s egy hnappal ksbb VII. Krolyt trvnyesen kirlly is koronztk.
A mrtrhall
A szertartst kveten szak fel vonult a hadsereg Compiegne fel, majd dl fel (Saint-Denis) fordultak, itt viszont ketts kudarc rte: a vrost sem sikerlt bevenni, s maga is slyosan megsebeslt.
Mg fel sem plt, amikor Compiegne-iek seglyhvsra kis sereggel elindult, a vrosba mg bejutott, de egy vratlan kirohans alkalmval a burgundiak fogsgba esett. Vdszentjeit segtsgben remnykedve prblt megszkni - a hetven mter magas toronybl kivetette magt. Ugyan letben maradt, de elmeneklni mr nem tudott. A francia kirly nem fizetett vltsgdjat a burgund hercegnek, gy tadtk az angoloknak, akik Rouenban brtnbe vetettk.
Hosszas inkvizcis per kezddtt, melynek sorn azt kvntk igazolni, hogy nem Isten vezrelte Jeanne-t, hanem egy egyszer eretnekkel van dolga az egyhzi hatsgoknak. Jeanne d' Arc elszr a dominiknus inkviztorok ltal felhozott sszes vdpontot elutastotta, ksbb a megflemlts hatsra (pl. nem hallgathat mist) megtrt.
Bnsnek ismerte el magt babonasg, hazudozs, krkeds, istenkromls, ruls stb. vtkben. De nem sokkal ezutn visszavonta vallomst, s emiatt jabb trgyalst folytattak le, melynek eredmnyekpp, mint visszaes bnst hallra tltk. Valjban egyik esetben sem egyszer egyhzi tletrl van sz, hanem inkbb politikai dntsrl: az angolok belttk, hogy csak akkor nyerhetnek, ha leromboljk a fiatal lny nimbuszt, s ezzel a hadsereg lelkesedst is letrik.
1431. mjus 31-n elevenen elgettk a vros piactern.
VII. Krolynak ksbb a szemre vetettk, hogy cserbenhagyta az "Orleans-i Szzt", s emiatt fellvizsgltatta a korbbi tletet. A helyzetet 1431-ben ugyanis az slyosbtotta, s egyes vlemnyek szerint a kirly ezrt sem sietett Jeanne d' Arc segtsgre, mert korbban a lny engedetlensget tanstott, a kirly engedlye nlkl indult csatba.
Msrszt az angolok is azt terjesztettk, hogy az inkvizcis trgyals sorn megtagadta kirlyt Jeanne. Miutn 1456-ban a jegyzknyvek vizsglatakor kiderlt, hogy ez nem igaz, msrszt a np is szentknt kezdte tisztelni, ezrt semmiss nyilvnttatta az tletet. A XIX. szzadban pedig az addig is szentknt tisztelt "Orleansi Szz" szentt avatsi procedrja is elkezddtt, de csak jval ksbb, 1909-ben avattk boldogg, 1920-ban pedig szentt.
|