Francia hadvezr s llamfrfi, 1804-tl 1815-ig Franciaorszg csszra.
Bonaparte Napleon Napoleone di Buonaparte nven ltta meg a napvilgot 1769. augusztus 15-n, a korzikai Ajacciban. Olasz kisnemesi csaldbl szrmazott; letnek els felt Korzikn tlttte. Apja Carlo Bonaparte gyvd, aki XVI. Lajos udvarban szolglt. Anyja Letizia Ramolino volt, aki fit Rabullione-nak, vagyis kotnyelesnek nevezte.
1779-ben apja Franciaorszgba vitte, ahol nhny hnapig az autuni kollgiumba jrt, majd mjus 15-n berattk a Brienne-le-Chteau-i kirlyi katonai nevelintzetbe. 1784-ben vgzett, majd tzr hadaprdknt folytatta tanulmnyait a prizsi cole Royale Militaire katonai iskolban. 1785. szeptemberben mr a hadnagyi rang birtokosa lett.
Napleon 1786. janurjban lpett szolglatba, s az 1789-es forradalom kitrsig a valencei s az auxonnei helyrsgben szolglt. 1793. jniusban Korzikra kellett kltznie csaldjval, mert sszetzsbe kerlt a nacionalista vezrrel, Pasquale-lal.
Napleont megbztk a Toulont ostroml francia hadsereg tzrsgi osztagnak vezetsvel, s sikeres szolglatai miatt nemsokra dandrtbornokk lptettk el (1794).
Napleon Augustin Robespierre, a hres forradalmr ccsnek kzeli bartja lett, ami elg volt ahhoz, hogy 1794. augusztus 6-n bebrtnzzk a Chateau dAntibesba, azonban kt ht utn mr szabadon is engedtk.
1795-tl Napleon Prizsban teljestett szolglatot, ahol a Konvent vdelmre toborzott seregek lre kerlhetett. Gyzelmei hrnevet, gazdagsgot s Franciaorszg vezetjnek, Nikolas Barrasnak a tmogatst hoztk el neki. Megismerkedett Barras volt szeretjvel, Josephine de Beauharnais-vel, akivel 1796. mrcius 9-n hzassgra lpett.
1796. mrcius 27-n sikeres invzit indtott Olaszorszg ellen. Kikergette az osztrk hadert Lombardibl, valamint legyzte a Ppai llamok hadseregt is.
1797-ben Ausztria ellen vezette seregeit; a hadjrat lezrsaknt szletett a campo-formii-bke: szak-Olaszorszg terletnek nagy rszt Franciaorszg uralma al rendeltk, a Nmetalflddel s a Rajna melletti terletekkel egytt. 1797-ben Napleon Velenct is elfoglalta, majd 1797 vgn az olaszorszgi francia terletek nagy rszt Cisalpinai Kztrsasg nven egyestette.
Olaszorszgi hadjrata sorn Napleon franciaorszgi politikai befolysa folyamatosan ntt, gy kt folyirata mellett egy harmadikat is megjelenthetett, „Le Journal de Bonaparte et des hommes vertueux” nven.
Az 1797-es vi vlasztsok megnveltk a royalista prt hatalmt, ezrt Napleont tmadni kezdtk olaszorszgi fosztogatsai miatt. Napleon parancsot is adott Pierre Augereau tbornoknak, hogy menjen Prizsba, s hajtson vgre puccsot a royalistk megdntsre. Ekzben bketrgyalsokat kezdemnyezett az osztrkokkal, gy decemberben gy trhetett vissza a francia fvrosba mint gyzedelmes hdt s ers hatalommal br szemly. Ekkorra mr sokkal npszerbb volt, mint a Direktrium (a vgrehajt hatalom ln ll ttag igazgattancs) tagjai.
1798-ban egyiptomi expedcijval – mely sorn Kairt is elfoglaltk – szndkozott csapst mrni Anglira. A hadjraton (1798–1801) szmos tuds is jelen volt, akik 1799-ben talltk meg az egyiptomi hieroglifk megfejtsnek kulcst, a Rosette-i kvet.
1799. november 9-n egy llamcsnyt kveten (Brumaire 18) tvette a hatalmat, s az Els Francia Kztrsasg konzulja lett. 1804-ben csszrr koronzatta magt, majd katonai diktatrt vezetett be, melyet egsz Eurpra ki kvnt terjeszteni. Beiktatsa utn kzigazgatsi, katonai, oktatsi s jogi reformok sort hajtotta vgre (Code Napoleon), melyek lnyegi hatst gyakoroltak a francia trsadalom fejldsre.
1800-ban Marengnl megsemmist csapst mrt Ausztrira. 1801-ben megkttte a luneville-i, majd 1802-ben Anglival az amiens-i bkt.
A bke azonban nem tartott tl sokig, hiszen hamarosan feljtotta az Anglival folytatott hbort, flottaptsbe kezdett, s komolyan foglalkozott a brit szigeteken trtn partraszlls gondolatval, de az angol Nelson admirlis ellenben vvott Trafalgari tengeri csatban (1805) bebizonyosodott Anglia megkrdjelezhetetlen tengeri flnye, ezrt lemondott az invzirl. 1805-ben megtmadta az oroszokat s az osztrkokat, sorozatos gyzelmeket aratva Ulmnl, Austerlitznl („Hrom csszr csatja”), majd Friedlandnl 1807-ben, az orosz csapatokkal szemben. A poroszok 1806-ben Jnnl s Auerstadtnl szenvedtek veresget. Az 1806-os v vgn Napleon Berlinbe is bevonult, ahol kihirdette a Nmet-Rmai csszrsg megsznst, valamint az Anglia ellen irnyul kontinentlis zrlatot.
A tilsiti bke utn lett Eurpa irnytja.
1809-ben, a flszigeti hborban lerohanta Spanyolorszgot s Portuglit. Az osztrkok jabb tmadst indtottak Napleon ellen Aspern-Esslingnl, azonban Wagram-nl, majd Gyrnl is veresget szenvedtek. Ekkor csatoltk Dalmcit s a Magyar Tengermellket Franciaorszghoz (1814-ig maradt gy).
Napleon elvlt els felesgtl, Josphine-tl (1810), hogy felesgl vehesse Mria Lujza osztrk fhercegnt.
1811-ben megszletett fia, a remnyei szerinti trnrks: II. Napleon.
1812-ben Oroszorszg ellen indtott hadjratot, de Borogyinnl csak risi vesztesgek rn tudott gyzni. Bevonult az oroszok ltal felgyjtott Moszkvba, ahol hiba vrta a bkeajnlatot. Elg j katona volt ahhoz, hogy visszaforduljon. Azonban a kegyetlen tl s az lland sszecsapsok kvetkeztben csak seregei tredke kelt t a zajl Berezinn.
1813-ban a lipcsei „Npek csatjban”, ami tbb mint 1 milli ember rszvtelvel zajlott, a koalcis csapatok veresget mrtek Napleonra. Az orosz hadjrat s a lipcsei veresg utn a szvetsges llamok 1814-ben betrtek Franciaorszgba, lemondsra knyszertve Napleont. Elba szigetre szmztk, de a kvetkez vben visszatrt, s 100 napra jra maghoz ragadta a hatalmat.
1815. jnius 18-n a waterlooi csatban vgs veresget szenvedett. Az Atlanti-cen dli rszn fekv, brit kzigazgats alatt ll Szent Ilona szigetre szmztk. Hallig brit felgyelet alatt lt (1821. mjus 5.).
|