Ha Prizsban jrunk mindenkppen rdemes egy stt tennnk a Szajna partjn, amely oly sok mũvszt megihletett. A szajna parton nemcsak a foly, hanem a foly mentn hzd ltnivalk, mint pl. Ile de la Cit a Notre Dame-mal, a Louvre, a Muse d'Orsay, a Grand Palais s a Petit Palais, az Eiffel torony, a Szabadsg szobor is felejthetetlen lmnyt nyjtanak. Vasrnaponknt az autforgalom elõl lezrjk a rakpart egy rszt, hogy a stlk, kerkprozk s grkorcsolysok vehessk ignybe.
A prizsi Szajna part 1991 ta a vilgrksg rsze. Stnk sorn nagyon sok ltnival s nevezetessg ms perspektvbl trul szemnk el, mint pl. az Eiffel-torony, a Notre Dame, a Concorde tr s a trtnelmi hidak. Az els rakpart a Grands-Augustins a XVI. szzad elejn, a Notre Dame-nl tallhat Pont-Neuf hd 1578-ban, mg a mai Concorde tr 1753-ban kszlt. Ekkor ptettk a Szajna mindkt partjn a rakpartokat is, amely a vrosi lakosok igen nagy ellensba tkztt, mert a parton tallhat hzakat le kellett bontani a terlet megszerzse miatt. 1870-ben 15 hidat emeltek a foly felett. A rakpartot kezdetben a folyami hajzsban az uszlyok llatokkal val vontatsra hasznltk. A kzti forgalom a XX. szzadban indult. Az els utat a Szajna jobb partjn 1961-1967 kztt ptettk.
A Szajna kettszeli Prizs vrost jobb s bal partra. A kt oldalon tallhat kerletekben az letvitel is eltr. A prizsiak szemben a jobb oldal a konzervatvok, mg a bal part a mvszek, a bohmebb letet folytatk negyede. A Szajna parton szmos knyvrussal tallkozhatunk. A legels 1891-ben a Voltaire rakparton jelent meg, mra szmuk elri a 245-t. Ezeknl az rusoknl rgi s ritka knyveket tallhatunk.
Nevezetessgek a Szajna parton
Jobb oldal: Louvre, Grand Palais, Tuilrik kertje, Kirlyi Palota, Concorde tr.
Bal oldal: Notre Dame, Orsay mzeum, Invalidusok, Eiffel-torony, Palais Bourbon (Parlament).
|