Ha Párizsban járunk mindenképpen érdemes egy sétát tennünk a Szajna partján, amely oly sok mũvészt megihletett. A szajna parton nemcsak a folyó, hanem a folyó mentén húzódó látnivalók, mint pl. Ile de la Cité a Notre Dame-mal, a Louvre, a Museé d'Orsay, a Grand Palais és a Petit Palais, az Eiffel torony, a Szabadság szobor is felejthetetlen élményt nyújtanak. Vasárnaponként az autóforgalom elõl lezárják a rakpart egy részét, hogy a sétálók, kerékpározók és görkorcsolyások vehessék igénybe.
A párizsi Szajna part 1991 óta a világörökség része. Sétánk során nagyon sok látnivaló és nevezetesség más perspektívából tárul szemünk elé, mint pl. az Eiffel-torony, a Notre Dame, a Concorde tér és a történelmi hidak. Az első rakpart a Grands-Augustins a XVI. század elején, a Notre Dame-nál található Pont-Neuf híd 1578-ban, míg a mai Concorde tér 1753-ban készült. Ekkor építették a Szajna mindkét partján a rakpartokat is, amely a városi lakosok igen nagy ellenásába ütközött, mert a parton található házakat le kellett bontani a terület megszerzése miatt. 1870-ben 15 hidat emeltek a folyó felett. A rakpartot kezdetben a folyami hajózásban az uszályok állatokkal való vontatására használták. A közúti forgalom a XX. században indult. Az első utat a Szajna jobb partján 1961-1967 között építették.
A Szajna kettészeli Párizs városát jobb és bal partra. A két oldalon található kerületekben az életvitel is eltérő. A párizsiak szemében a jobb oldal a konzervatívok, míg a bal part a művészek, a bohémebb életet folytatók negyede. A Szajna parton számos könyvárussal találkozhatunk. A legelső 1891-ben a Voltaire rakparton jelent meg, mára számuk eléri a 245-öt. Ezeknél az árusoknál régi és ritka könyveket találhatunk.
Nevezetességek a Szajna parton
Jobb oldal: Louvre, Grand Palais, Tuilériák kertje, Királyi Palota, Concorde tér.
Bal oldal: Notre Dame, Orsay múzeum, Invalidusok, Eiffel-torony, Palais Bourbon (Parlament).
|