Ennek a francia rnak a nevt nlunk nemzedkrl nemzedkre magyarosan Verne Gyulnak rtk s mondottk. A magunknak tudtuk, ahogy maguknak tudtk az angolok, nmetek, oroszok, amerikaiak. Egyike a vilgirodalom legtbb nyelvre lefordtott, legnagyobb pldnyszmban elkelt rinak. Els sikereinek idejn taln maga se tudta, hogy mindenekeltt ifjsgi r, s mg kevsb azt, hogy az akkor mg nem ltez „tudomnyos-fantasztikus" regny — a sci-fi megteremtje. Mra mr ktsgtelen, hogy a mlt szzad derekn mg uralkod romantikt fordtotta termszettudomnyos brndok s a valsg fel. s mikzben sikeres kortrsainak j rsze alaposan elavult, olyan elevenen l a serdl ifjsg olvasmnyaiban, mint a legklasszikusabbak s a legmodernebbek.
Abban a keresked kzppolgri csaldban szletett, amely 1830-ban, a rgi kirlysgot vgleg lerombol „Jliusi forradalom"-mal trnra ltette Lajos Flpt, a „polgrkirly"-t, s vele a pnzemberek, a bankrok uralmt. A gyors polgri meggazdagods, a kalandoknak tlt zleti vllalkozs, a vratlanul felgyorsul mszaki fejlds emlkezetes korszaka volt ez. 1830-tl 1848-ig tartott. Verne ktves volt, amikor elkezddtt, 20 ves, amikor befejezdtt. Testi-lelki fejldsre, sokirny rdekldsre dnt befolyst gyakoroltak a polgrsg szmra oly izgalmas s oly remnyteljes vek. A kibontakozshoz hozzjrult a fi gyors felfogsa, tanulszenvedlye, korn megnyilvnul mesl fantzija. Siheder veitl kezdve a nagy kalandokra vgyott: hol tvoli tjak felfedezje, hol mersz zleti vllalkozsok gyorsan gazdagod hse, hol meg nagy hr termszettuds akart lenni. Amikor felserdlve kilpett a csaldi krbl, banktisztviselnek llt, s hamarosan kockzatos tzsdegyletekbl gazdagod zletember lett.
Kitn trsasgi cseveg volt. gy meslgetett tvoli tjakrl, mintha maga jrt volna a messzesgekben, amelyekrl olvasott. Szenvedlyesen olvasott a felfedezsekrl s az egzotikus szoksokrl. Izgattk az j tudomnyos felfedezsek. De ugyanennyire a kalandos regnyek is. Dumas — az idsebb, a nagy romantikus — az ifj Verne legkedvesebb rja volt. lete nagy lmnyeknt tartotta szmon, amikor az nkntes emigrciban l kalandos kedv r, aki Garibaldinak is harcostrsa volt, hazajtt Prizsba, egyenest az irodalmi s sznhzi let kells kzepbe, s rmmel fogadta a fiatal rk-mvszek tisztelett. Az lete deln tljutott, rkk fiatalos rfejedelem s a fiatal, kitnen meslget pnzember hamar sszebartkozott. Verne mesternek, pldakpnek tudta Dumast.
Dumas felfedezte a fiatal, fogkony tzsdebizomnyosban a nagy meslt. Verne pedig szeretett ksrletkppen rogatni is. Npszer olvasmny volt annak idejn a nem sokkal korbban fiatalon meghalt nagy amerikai klt-elbeszl, Edgar Poe kalandregnye, az „Arthur Gordon Pym". Valjban elsietett, sszecsapott rsm ez, valszntlen kalandok sorozata, amelynek vgn a hs elindul az ismeretlen szaki sark fel, s eltnik. De a romantika fnykorban ez a titokzatossg is izgalmasnak szmtott. — Verne ksrletkppen megrta a folytatst, amely mg kalandosabb s mg valszntlenebb volt. Ebben Pym mr valjban meghalt, nem is rla szl a trtnet, hanem bartjrl, aki fel akarja kutatni, mi trtnt vele. A furcsa regny cme: „A jgszfinx". Csak egy lendlet kellett, hogy sikeres olvasmny legyen. Az ugrsnak azonban elzmnye volt. Verne a kziratot odaadta Dumas-nak, aki azonnal vllalkozott, hogy kiadt kert a szmra. Megerstette Vernt, hogy valdi, tehetsges r. Neki pedig mr megvolt a kvetkez regnytmja. gy gondolta, hogy ha az kell fogadtatsra tall, akkor majd „A jgszfinx"-et is meg lehet jelentetni. Hamarosan el is ksztette azt a regnyt, amellyel azonnal hres, majd vilghres lett. Ez az „t ht lghajn". A lghajt mr az elz szzad vge fel feltalltk a Montgolfier-testvrek, maguk is felszlltak — az egsz vilg csodlatra — nhny szz mter magasra. Az azonnal nagy hr feltallk tbb nem kockztattk az letket a nagyon is veszlyes ksrletezssel. De attl fogva a repls a tudomny s a technika egyik f clkitzse volt. Verne pedig kitallt egy kalandos kedv nagy tudst, aki megszerkesztett egy hlgballont, amelyen nhny trsval felszll a magasba. Sorsukat a szelekre bzzk. gy hintznak t risi terleteket. A kaland fldrajzi ismeretterjesztss, a fldrajz pedig kalandd vlik. A knyv 1863-ban jelent meg. Verne 25 ves volt. Olyan vilgsiker lett, szmos fordtsa s kiadsa annyi pnzt hozott, hogy a szerz htat fordtott a pnzgyleteknek. Hamarosan megjelent a „A jgszfinx" is, de addigra kszen volt mr a kvetkez knyv.
A hirtelenben nemcsak nagy hr, de nagy jvedelm r megvalsthatta a vgyott letformjt. Egy knyelmes vitorls yachtot vsrolt. Maga is rtett a vitorlakezelshez. Ezzel a vzi alkalmatossggal hajkzott a Fldkzi-tenger tjain. Elg volt ehhez kt vagy hrom rt tengersz s egy j szakcs. A knyelmes hlflkben akr hlgyvendgekkel is utazgathatott. Legtbb regnyt a dolgozflkben rta. A vendgek meslgettek rla, hogy a kis helyisg a hajfenken trkpekkel van kitaptzva. A himblz rasztalon jl odaerstett risi fldgmb segt az r kpzeletnek.
Az els sikerek utn megvolt az letprogram: a nagy utazsokrl, az j felfedezsekrl, a vrhat mg jabb felfedezsekrl akart rni. A „Grant kapitny gyermekei" s „A tizent ves kapitny" a legnevezetesebb, legsikeresebb Verne-regnyek, a „Nyolcvan nap alatt a Fld krl" pedig fldrajzi ismeretterjeszts, mikzben valamennyi romantikus kalandregny. Ezek mellett egyms utn kvetkeznek a hamarosan megvalsul tudomnyos vgylmokrl szl regnyek. Az „Utazs a tenger alatt". azaz Nm kapitny trtnete megellegezi a tengeralattjrk valsgt. Az „Utazs a Holdba" s folytatsa, az „Utazs a Hold krl" az rrepls korai elkpzelse. „A Bgum tszz millija" elbb ijeszt, majd szatirikus trtnet a megvalstott vilgpusztt csodafegyverrl.
Ezekben a korai tudomnyos-fantasztikus regnyekben kitn, gyakran humoros jellemek mulattatjk. az olvast. A „Nyolcvan nap alatt a Fld krl" hse, a pedns angol r, Phileas Fogg s inasa, a francia Passpartou ugyanolyan felejthetetlen kt alak, mint a „Grant kapitny gyermekei"-bl ismert tuds, Paganel, aki olyan szrakozott, hogy spanyol helyett tvedsbl portuglul tanul meg, vagy az „Utazs a Holdba" cm regnybl Servet r a klnc francia, aki minden ron rutaz akar lenni.
A kifejezetten tudomnyos clzat tmkon kvl is halmozdnak a klns kalandok. gy a robinzondok, a partravetett emberek letereje s gyzelme a termszet felett. Ezek kzl taln a legrdekesebb a „Kt vi vakci" — egy iskolai kirndul haj dikmenekltjeinek trsadalmi lete az otthonn varzsolt puszta szigeten. Az irodalomtrtnet egyik legjobb, legrdekesebb ifjsgi regnye. Vagy „A rejtelmes sziget". Ez ngy menekl frfi partravetdse egy puszta szigeten, ahol megteremtik az letlehetsget mindaddig, amg hossz id mltn megtalljk ket.
A mi szmunkra taln a legrdekesebb — s taln a legszebb is — a „Sndor Mtys". — Hse magyar r, az 1849 utn osztrk elnyoms al kerl haza szabadsghse, aki brtnbl menekl. Sikeres szkse utn lnvvel bosszt ll minden srelemrt. Ktsgtelen a tma feltn rokonsga Dumas „Monte Christo grfja" cm hres regnynek cselekmnyvel. Verne maga is gy dediklta Dumas-nak, hogy a tma alapmozzanatait tle orozta. A zskmnyt ezzel az ajnlssal tisztelettel visszaadja.
Verne soha nem jrt Magyarorszgon. A szemlyek magyar neveit a trkprl s a trtnelemknyvekbl vette. Szerepel itt Torontl Simon, Szatmr Lszl, a hs lenyt Szvnak hvjk, holott ez a folynv inkbb szerb frfinv. Egy tanrt Btori Istvnnak hvnak. A gonosz ember neve Srkny... — De a regny nagyon szp, szvhez szl romantikus m. A tbb mint 90 ve halott szerz lbb s frissebb, mint pldakpei s kveti. Jules Verne francia r, de nlunk Verne Gyula, mert a mink is.

|