Bonjour Paris!

 


 
 
 
 
 
wikipedia.org
parizsilatnivalok.hu
parameter.sk
donna.hu
sulinet.hu
weboid.hu
doksi.hu
btm.hu
francianyelv.hu
crowland.uw.hu
szabadfold.hu
nosalty.hu
tetrabbit.eu
franciakonyha.hu
dessert.eu
kutya-tar.hu
premierpark.hu
kulturpont.hu
femina.hu
csutkamano.hu
utazas-nyaralas.info
enciklopedia.fazekas.hu
literatura.hu
magyar.film.hu
 
 
Webmiss: Jadeit
E-mail: jadeitverseny@citromail.hu
Nyits: 2011.04.15.
Bngsz: Mozilla
Tma: Prizs
 

 

 

Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 

Ltogatk
Induls: 2011-04-15
 

 

 

Molire

(1622-1673)

ri s sznpadi nevn Molière, francia drmar, rendez s sznsz, a modern komdia megteremtje.

Egy prizsi kirlyi krpitos fiaknt ltta meg a napvilgot; desanyja korn meghalt. A polgrgyerek Poquelin a vros nagyhr jezsuita kollgiumba (College de Clermont) kerlt, ahol a tudomnyok s a skolasztikus filozfia mellett latinul is megtanult, eredetiben olvasta Plautus s Terentius komdiit. Poquelin kzeli bartsgot kttt La Mothe Le Vayer abbval, aki apja, Franois de La Mothe Le Vayer abb knyvtri hagyatkt gondozta; egyes forrsok szerint ezek a mvek nagy hatssal voltak a ksbbi szerzre. Els munki kztt tartjk szmon a Lucretius rmai filozfus ltal rt De Rerum Natura fordtst (mely mra elveszett).

Amikor az ifj Poquelin tizennyolc ves lett, apja rhagyomnyozta a Tapissier du Roi (udvari krpitos) cmet s az ezzel jr hivatalt, mely gy gyakori tallkozsokat tett lehetv szmra XIV Lajos kirllyal. Poquelin sajt lltsa szerint 1642-ben Orlansban jogi doktori cmet szerzett, ezt azonban tbben vitatjk.

1643 jniusban szerelmvel, Madeleine Bjart-ral s annak kt testvrvel L'Illustre Thtre (Hres sznhz) nven megalaptottk els szntrsulatukat, mely azonban 1645-ben csdbe ment. Poquelin ekkortl vette fel a Molière nevet, mely egy kis dl-franciaorszgi falu neve volt. A csdbe ment trsulat tartozsai miatt Molière az adsok brtnbe kerlt, ahonnan csak egy derk tpt mester klcsne mentette ki. Ezt kveten Madeleine-nel egytt vndorsznsznek lltak, s tizenngy ven keresztl a Prizs krnyki falvakat jrtk. Utazsai sorn tallkozott Conti hercegvel, aki egy idre a trsulat mecnsa, s (ennek fejben) nvadja volt.

Lyon vrosban Molière sokat jtszott; korbban Maurice Scève s Rabelais alkoti zsenije is itt bontakozott ki. Lyonban Madame Duparc – ismertebb nevn La Marquise – is csatlakozott a trsulathoz. Ez id tjt Pierre Corneille nagy igyekezettel (de hiba), ksbb Jean Racine ( viszont sikerrel) ostromolta La Marquise-t szerelmvel. Racine a Thagene et Charicle cm darabjt felajnlotta Molière trsulatnak, Molière azonban, br biztatta az ifj szerzt, nem tzte msorra a darabot. Racine ekkor mvvel az Htel de Bourgogne szntrsulathoz fordult. Amikor ez a lps Molière flbe jutott, minden kapcsolatot megszaktott Racine-nal.

Molière 1658-ban rkezett Prizsba, s a Louvre (ekkor sznhzknt mkd) pletben nmi sikerrel jtszotta Corneille tragdijt, A szerelmes doktor (Nicomede) cm komdit. Trsulata elnyerte a Troupe de Monsieur cmet (a "Monsieur" a kirly testvrt jelentette), s patrnusa segtsgvel egyeslt az egyik ismert prizsi-olasz commedia dell’arte-trsulattal. 1659. november 18-n sznhzukban, a Petit-Bourbon-ban mutattk be Molière els tt sikernek szmt darabjt, a Knyeskedk-et (Les Prcieuses ridicules).

1661-ben, patrnusa kedvt keresve megrta s msorra tzte A fltkeny herceg cm darabot (Dom Garcie de Navarre, ou le Prince jaloux), melynek eladsn a kirly testvre (a Monsieur) jtszotta Philippe, az Orlans-i Herceg szerept. (A Monsieur-t annyira elbvlte a sznhz vilga, hogy hamarosan fel is adott minden llami hivatalt.) Ugyanebben az vben mg kt msik komdija is sikerre jutott: a Frjek iskolja (L'cole des maris) s a Kotnyelesek (Les Fcheux), melyet a kirly tiszteletre rendezett nnepsgen mutattak be.

1662-ben Molière, trsulatnak olasz tagjaival egytt tkltztt a Thtre du Palais-Royal pletbe. Ugyanebben az vben felesgl vette Armande-ot, akit Madeleine Bjart hgnak vlt (m aki valjban Madeleine titkos kapcsolatbl szletett lnya volt). Ekkor jtszottk a Nk iskolja cm mvt (L'cole des femmes); mind a darab, mind Molière hzassga nagy port kavart Prizsban. A mvszett rt kritika ellenben megrta a Nk iskolja kritikjt (La Critique de "l'cole des femmes") s a Versailles-i rgtnzst (L'Impromptu de Versailles).

Ellenfelei azonban a francia udvar felsbb kreiben kerestek tmogatst Molière kihv realizmusa s engedetlensge ellen. Ehhez a mozgalomhoz csatlakozott Conti hercege s Jean Racine is. Ugyancsak kevss kedveltk Molière mveit a janzenistk s a hagyomnyos mvek szerzi. Molière ekkor azonban mg ers tmogatkra tallt: a kirly mell llt, s rendszeres jvedelem biztostsa mellett elvllalta Molière elsszltt finak keresztapasgt is. A kor irodalmi „orkuluma”, Nicolas Boileau-Despraux szintn tmogatta az rt.

1664-ben Versailles-ban bemutattk a Tartuffe-t (Tartuffe, ou l'Imposteur), melyet risi felhborods kvetett. A darab cselekmnye dihjban: A jmd Orgon meg van gyzdve arrl, hogy vendge, Tartuffe, egy mlyen vallsos, ennlfogva kivl ember – a valsgban azonban Tartuffe egy szmt hipokrita. Orgont, mint a hz urt, arra sztkli, hogy csaldja tagjait hatalma alatt tartsa, gy aztn Orgonon keresztl knny lesz uralkodni felettk. Mire Tartuffe igazi termszete kiderl s Orgon rdbben tvedsre, Tartuffe-nek trvnyes kontrolja van a csald anyagi javai felett. Az utols pillanatban a kirly kzbelp, s Tartuffe-t brtnbe csukjk.

A tartuffe sz a francia – s mg sok ms – nyelvben ma is hasznlatos; azt az ember jelli, aki csak sznleli az erklcsisget, de fkppen a vallsos ernyeket.

A hrre, hogy a kirly felfggeszti a kpmutat egyhzfirl szl darab eladsait, Molière 1665-ben megrta a sevillai csbtalakjt, a Don Juan vagy a kszobor lakomjtt (Don Juan ou le Festin de Pierre), melynek kzppontjban egy ateista ll, aki vallsosnak mutatja magt, de Isten megbnteti t. A kirly reakcija igen diplomatikus volt: mindkt eladst betiltotta, ugyanakkor biztostotta a trsulat s Molière kzvetlen kincstri tmogatst.

A kitntetett Molière a kirllyal ebdel – a Kpes Vilg c. hetilap illusztrcija, 1869.

Lully segtsgvel zens darabb dolgozta t A szerelmes doktort, melyet ekkor a „par ordre du Roi” (a kirly megrendelsre) alcmmel ltott el, s amely gy jra sikert hozott szmra. 1666-ban mutattk be a Mizantrp (Le Misanthrope) cm (taln legkifinomultabb) darabjt, melyet azonban a korabeli kznsg kevss rtkelt.

Tbb prblkozs utn, nmileg tdolgozva, 1667-ben ismtelten megprblta sznre vinni a Tartuffe-t L'imposteur cmmel, m amint a kirly elhagyta Prizst, a fpapsg betiltotta a mvet, melyet gy csak pr vvel ksbb, a kirlyi hatalom jbli megszilrdtsa utn tzhettek ismt msorra.

Molière ekkor mr beteg volt, s jval kevesebbet rt, mint korbban. 1668-ban Plautus nyomn megrta az Amphitryont, melyben ugyanakkor egyrtelm utalsokkal szolgl a kirly titkos szerelmi viszonyaira. A kznsg nem fogadta tetszssel Dandin Gyrgy, vagy a becsapott frj (George Dandin, ou le Mari confondu) cm darabjt, A fsvny (L'Avare) azonban hatalmas sikert aratott.

Lully-vel trsulva ismt zens darabokat alkotott, melyek kzl legismertebb Az rhatnm polgr (Le Bourgeois Gentilhomme), mely egyesek szerint volt patrnusa, a Fouquet ellen fordul Colbert leleplezst clz szatra. Ugyancsak Lully-vel egytt alkottk meg a Psych cm tragikus balettet, melynek szvegknyvhez Thomas Corneille (Pierre Corneille ccse) is hozzjrult.

1671-ben meghalt Madeleine Bjart, s Molière-t mind a vesztesg, mind sajt betegsge egyre jobban legyengtette. Ennek ellenre megrta a Scapin furfangjait (Les Fourberies de Scapin), m az ezt kveten rt Escarbagnas hercegnje (La Comtesse d'Escarbagnas) messze alatta maradt egyb mvei sznvonalnak.

A Tuds nk (Les Femmes savantes) 1672-es megrshoz hozzjrult, hogy Lully-vel eltvolodtak egymstl, gy Molière-nek vissza kellett trnie a hagyomnyos drmaformkhoz. A darab ugyanakkor nagy sikert aratott, s ez nmi ert adott a szerznek, hogy tovbb dolgozzon.

Molière letnek taln legismertebb momentuma az az utols pillanat, amikor a Kpzelt beteg (Le Malade imaginaire) eladsa kzben a sznpadon sszeesett, majd nhny rval ksbb sajt otthonban meghalt. Az utols kenetet nem vehette maghoz, mert kt pap is visszautastotta a hvst, a hall pedig mr a harmadik megrkezse eltt elrte.

Molière sremlke Prizsban, a Père Lachaise temetben

Mivel a kor szoksa szerint sznszeket nem temethettek megszentelt fldbe, csak zvegye, Armande kzbenjrsra, XIV. Lajos kln engedlyvel, jszaka bcsztathattk el. (Fldi maradvnyait 1792-ben a Pantheonba, majd 1817-ben a Père Lachaise temetbe helyeztk t.)

Annak ellenre, hogy a tragdit tekintette magasabbrendnek, Molière a vgjtkai, s misztriumjtkai rvn vlt kzismertt. A komdia mfajban rdott mvei az improvizatv jtkmdra pl commedia dell’arte olasz hagyomnyt kvettk. Az ebben a mfajban is gyakran szerepl hzassgi bonyodalmakat, a megnemrts tmit, s a fennll trsadalmi rend lsgos voltt Molière gnyol, szatirikus hanggal tvzte, s vgjtkainak nem egy esetben pesszimista vgkicsengst adott.

Halla utn nhny vvel, 1677-ben kirlyi rendelet intzkedett Molière elrvult trsulata s a Bourgogne-sznhz egyestsrl. Ebbl szletett meg a francia nemzeti sznhz, a Comdie-Francaise, amelyet "Molière hza"-knt is emlegetnek. Molière nemcsak r volt, hanem egy sokoldal, minden irnyban mkd sznhzi ember, sznsz, rendez, sznigazgat s szerz egyszemlyben, darabjait kzvetlen szksgletre, maga az elads miatt rta. Az id szortsban nem volt mindig lehetsge kidolgozni a vgkifejletet, gy a deus ex machina eszkzeit alkalmazta, ettl darabjai mg kzvetlenebbek, mg szintbbek, mg leleplezbbek lettek. A fent emltett olasz vgjtki hagyomnyokon tl kvette a latin, a francia, st a spanyol vgjtki hagyomnyokat is; amibl csak mertett, azt mind tlnyegtette, egynisgnek pecstjvel hitelestette. Mveinek eladsai ma is lmnyt jelentenek, darabjait ma is jtsszk Eurpban, s termszetesen a Comdie Francaise deszkin a legnpszerbb szerz – darabjainak szerepli mig sem "haltak ki". A kpmutat s pnzsvr vilg mkdik tovbb, rismernk a fsvnyekre, a kkharisnykra, az lszentekre. Van egy igen rdekes adatsor: a Comdie-Francaise deszkin 1680 s 1920 kzt 21 647-szer jtszottak Molière darabot, ugyanekkor Racine-it 6753-szor, Corneille-it 5241-szer. Haznkban mr a XVIII. szzad vgtl fordtani kezdtk Molière darabjait, s azta nlunk is fnyes karriert futottak be mvei.

Molière alkoti korszaka egybeesik a legnagyobb holland festk, Frans Hals s Rembrandt alkoti korszakval.

 


Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!