Ami rosszat, lebecslt, olykor egyenesen megvett el lehet mondani, rni, gpiesen ismtelni egy igazn jelentkeny, mindig nagyon rdekes, szletse utn kt vszzaddal is a legtbbet olvasott rrl, azt elmondtk, lertk, ismteltk vtizedrl vtizedre az idsebb Alexandre Dumas-rl. A francia irodalomban - kzismerten - ugyanis kt Alexandre Dumas lett vilghres r. Az idsebbiknek ifjkortl kezdve mindvgig elkpeszten sok szeretje volt, ezek egyiktl harmincves korban szletett egy trvnytelen fia. Ez a gyermek korn igen rtelmesnek, st tehetsgesnek mutatkozott, apja rkbe is fogadta. Ksbb ez a fi csaknem olyan hres, egy idben mg npszerbb r lett, mint az apja. Nem is gy rta a nevt knyvei lre, hogy „ifjabb Alexandre Dumas", hanem gy: „Alexandre Dumas fia". Egszen msfajta r volt, mint az apja, sokan tanultak tle is, sznjtkait vilgszerte jtszottk, regnyeit sok nyelven olvastk, sznhzeszttikai tanulmnyt tanknyvnek tekintettk. Mlhatatlanul bekerlt is az irodalomtrtnetbe, de mostanban mr csak hres rzelmes sznmvt, „A kamlis hlgy"-et szoks jtszani. Mg apja minden rosszalls ellenre mig is a legolvasottabb szerzk kz tartozik, s mindig sznhzi siker, ha feljtjk egy-egy darabjt. s br ri nemzedkek tnnek fel s tnnek el, „A hrom testr" s a „Monte Christo grfja" vltozatlanul minden vilgrszen az olvassi sikerlista ln ll.
A nevhez s letmvhez tapadt lebecsl jelzk mg igazak is lehetnek, m ezek a vtkek nla inkbb ernyeknek tekintendk. Azt mondjk, hogy felletes. Gyakran igaz is, de gy felletes, hogy a rohan cselekmny, a vratlan, izgalmas helyzetek radata, a szmos feledhetetlen figura folytn ez a felletessg nemcsak alig szrevehet, de nem is fontos. s hogy llektana nem felel meg a pszicholgia tudomnyos eredmnyeinek? Igaz, de ht a legszebb mesk llektana is mese. Hogy trtnelembrzolsa nem pontosan olyan, mint ahogyan a kutat tudomny kidertette'' Ez is igaz, de sokkal inkbb fordtja a figyelmet a trtnelem gazdagsgra, mint a legalaposabb, rszletez tanulmny. Az igazi nagy romantikusok - Walter Scott, Jkai Mr, az idsebb Dumas - mg az irodalmat is hatsosabban fordtottk a ltvnyos mltidzs fel, mint a ktsgtelenl hitelesebb iskolai tananyag. A hres Richelieu bboros kort, az angol polgri forradalmat, a nagy francia forradalmat, Garibaldi szabadsgharct tbb olvas ismeri szemlletesen, mint ahnyan az iskolkban jelesre megtanultk. Dumas lete pedig csaknem olyan rdekes, olyan kalandos, mint vadromantikusnak mondott regnyei.
Apja hres katona, a francia forradalom tbornoka volt. Anyja mulatt (fehrnger keverk) volt. Tl gndr haja s brnek stt rnyalata tanskodott is a sznes skrl. A hres, m vagyontalan apa korn meghalt, az zvegy gondok kzt nevelte, de gondosan iskolztatta az egyetlen fit. A leend r jogsznak indult, dolgozott is kzjegyzi irodban, majd iratmsolknt prblt tbbet keresni. De 23 ves korban egy szndarabjval, a „Vadszat s szerelem"-mel mr nmi sikere volt, majd a kvetkez vben egy novellsktete is megjelenhetett. Ekkor abbahagyta a hivatali munkt. A romantika ppen ez idben indult diadalmas tjra. Ifj vezralakjai - Victor Hugo s Alfred de Vigny - felfedeztk, trsukk fogadtk, s hamarosan hrmuk kvhzi asztala lett a harcias stlusirny pldaad s irnyt kzppontja. Ksbb hamar vilghres regnyben, „A hrom testr"-ben nmagukat brzolta, nmikpp parodizlva. A mindig elkel modor Hugrl mintzta Athos figurjt, a mindig nagyev, trsainl rendetlenebb Porthos maga volt, a rejtlyesked, szertartsosan vallsos Aramis modellje pedig Vigny. k maguk is vezralakoknak tudtk magukat, de az egsz romantikus ifjsg - a tnteten piros mellnyt visel, utcai botrnyokat okoz fiatal rk, kltk, festk s az ezeket csodlk tlk vrtk el az j hangot irodalomban, mvszeti elmletekben s fleg a sznhzakban. Victor Hugnak szinte trtnelmi kldetse volt, hogy megrja a rgen vrt forradalmi drmt, s azt mutassa is be a Commedie Francaise. Hugo meg is rta a „Cromwell" cm trtnelmi jtkot, s elbe egy terjedelmes elszt, amely az egsz romantika elmleti alapvetse volt. Ezt a darabot azonban se a Commedia, se ms sznhz nem akarta bemutatni. gy a romantikus drma sikere nem Hugval, hanem Dumas-val kezddtt. megrta a vrt, vadromantikus trtnelmi tragdit, a „III. Henrik s udvar"-t. Ez 1829-ben trtnt, is, Hugo is 27 ves volt ekkor. A siker vratlanul nagy volt, de utna mg srgetbben kveteltk, hogy Hugo is lpjen sorompba. Hugo meg is rta az „Hernani"-t. s ezt a Commedie Francaise - a kznsg indulatos kvetelsre - be is mutatta. Hres botrny volt ez a bemutat, a vrsmellnyes ifjsg a nztren sszekapott a reakcis, de nem kevsb verekeds ri fiatalsggal, az „aranyifjsg"-gal. Mg a beavatkoz rendrket is megvertk.
s nemsokra kitrt a jliusi forradalom, amely vgleg elzte a Bourbon-dinasztit. Kztrsasgot azonban nem hozott, hanem helyette Lajos Flp polgrkirlysgt. A romantikusok pedig indulatos kztrsasgprtiak voltak. Ok azonban gyztek. Hugo az irodalom lre emelkedett, mellette Dumas s Vigny is a legnpszerbb rk-kltk kz kerlt. El is kezddtt Dumas korltlanul termkeny korszaka. Egy-egy nagyon is npszer regnynek - fleg „A hrom testr"-nek s a „Monte Christo grfj"-nak tmegek ignyeltk a folytatst. A kimerthetetlen kpzelet r pedig ezt a kettt is, s nhny egyb izgalmas trtnett hossz ideig tudta j mozzanatokkal folytatni. „A hrom testr-"-t kvette a „Hsz v mlva", majd a „Bragelone vicomte". A „Monte Christ"-nak mg tbb folytatsa kszlt, a „Joseph Balsamo" cm sikeres regnybl pedig egsz regnyciklus kerekedett ki „Egy orvos emlkiratai" cmen. Volt gy, hogy prhuzamosan 6-8 regnnyel foglalkozott, mikzben a sznhzak krsre tragdikat s komdikat rt, nem egyet 4 nap alatt.
Ezt a munkt egyedl nem is brhatta. Ezrt munkakzssgeket szervezett. Mint nem egy renesznsz fest, a legnagyobb kpeket csak megtervezte, felvzolta, a rszleteket pedig a tantvnyok ksztettk el a mester utastsa szerint, s vgl a vgs simtsokat is a nagy fest vgezte, gy Dumas rtrsaival megbeszlte a tmkat, elksztette a fejezetbeosztst, az egyes alakok legfontosabb jellemvonsait. Azok el is ksztettk a regny nyers szvegt, amelyet azutn Dumas vgs formba nttt. A cmlapra pedig mindig kirta a trsszerzket, a tiszteletdjon pedig becsletesen osztozott velk.
sszes mvei - regnyek, drmk, emlkiratok, novellk - vgl tbb mint 300 ktetben jelentek meg. J rszk szksgszeren lett felletes, olykor nagyon is sszecsapott. De Dumas a felletessg lngelmje volt. Mg a trsszerzk fogalmazsn is az hatsa kelti az rdekessg lmnyt, a sikert, st nem ritkn a halhatatlansgot.
III. Napleon trnra kerlse utn, 1851-ben - akrcsak Victor Hugo - is nkntes szmzetsbe ment. Jrt Oroszorszgban, huzamos idt tlttt Angliban. Mindentt szeretet s anyagi siker fogadta. Megfordult nlunk is, rdekldtt a magyar kltszet irnt, a franciul jl tud Jkai Vrsmarty-verseket fordtott neki. Nhnyat a nyersfordtsok alapjn le is fordtott francira, tbbek kzt a „Szzat"-ot. Szigligeti pedig Dumas-drmkat fordtott magyarra, s be is mutatta ezeket. - 1860-ban azutn lelkesen csatlakozott Garibaldihoz, szemlyesen vett rszt hres csatiban. Megrta - mint Garibaldi emlkiratait - az olasz szabadsgharc krnikjt.
A kalandos vek utn mgis hazament. lt knnyen s knnyelmen, mint egsz letben. 1870-ben, 68 ves korban mg tartott az a nmet-francia hbor, amelybe belebukott III. Napleon, de ezt mr nem rte meg. Maga is tudta, hogy hallos beteg, de trelmesen, szinte dersen vrta a fldi elmlst. Fia, az akkor mr szintn vilghres, 40 esztends r a vgs napok egyikn megltogatta. rta meg ksbb ezt az utols tallkozst. A nagybeteg r nyugodtan fekdt a felprnzott gyban. Szivarozott, mellette az jjeliszekrnyen piros bor. rdekldtt, min dolgozik a fi. A fi pedig vlasz helyett kihzta az jjeliszekrny fikjt, taln kziratot keresve. Kt aranypnz volt benne: Napleon-aranyak. A fi krden nzett apjra, az mosolygott s ezt mondta:
„Ltod, ennyivel kezdtem, ennyivel vgzem. Ami kzte volt, az az let, a hr, a szerelem, a kaland, a megnyugvs, minden ami szp, s ami nem szp, de az egsz nagyon j volt."
Ezzel fejezte be. Ma is a legnpszerbbek kz tartozik. Taln tnyleg gyakran volt felletes, de nagyon rdekesen volt felletes. A felletessg halhatatlan lngelmje volt.
|