Hol az cenhoz hasonltottk, hol a Himaljhoz. Mg ellenfelei is a meghkkent nagysgot, a mr-mr vgtelent vettk tudomsul egynisgben is, letmvben is. Klt volt, mindenekeltt klt, a francia nyelv s a francia versels mindenkinl gazdagabb, zengbb s ltvnyosabb bvsz mvsze. Ez a klt vtizedeken t volt a legvitatottabb, majd a legdivatosabb drmar egsz Eurpban. Sznhzi bemutatkozsa pldtlan botrnnyal kezddtt, a nztren sszeverekedett a kznsg halad s maradi rsze. Nemsokra mr minlunk is az neve jelenti a drmairodalomban az jat, a haladt, a demokratikusat. Ez a drmar-klt kezdettl mindhallig kzleti frfi, ma gy mondank: elktelezett. Kamaszkorban lelkesen vallsos s lelkesen reakcis, de mr siheder fvel harcos liberlis, majd a kirlyok ellen bonapartista, hogy ksbb a bonapartistkkal szemben a kztrsasg leghatkonyabb hang szszlja legyen, s amikor elkvetkezik a polgri kztrsasg, mr kibrndult a polgrsgbl, s kill a Kommn ldzttjei mellett, elrkezvn egy romantikusan utpista szocializmushoz. gy vltoztatta vlemnyeit, hogy mindig elrelpett. gy volt polgr, hogy a np rdekt tartotta szeme eltt. gy ignyelte a dicssget, hogy sohase kelljen sszetkznie lelkiismeretvel. Ezrt vllalta, hogy 111. Napleon idejn hontalan legyen, s egyedl ostromolja kvlrl tkozd versekkel s megblyegz rpiratokkal a „Kis Napleon" zsarnoksgt. Ezrt vllalta otthon, aggastynknt, hogy hivatalosan elmebetegnek mondjk, mivel odallt a legyztt ldztt kommnrok mell, akikkel egybknt nem is rtett egyet forradalmuk idejn, de mg kevsb rtett egyet burzso legyzikkel. Nos, gy is tnhet, hogy ebben a pompzatos klti, drmari, politikai letben csupn idnknti kirnduls a szpprza, a regnyrs. Valjban a nagy klt s a nagy kzleti frfi ppen regnyeiben foglalta ssze leglnyegesebb mondanivalit, s ha gy esik, hogy semmi mst nem r, csak A prizsi Notre-Dame-ot, a Nyomorultakat, A tenger munksait, a Nevet embert s lete alkonyn az 1793-at, akkor mindssze azt kellene mondanunk rla, hogy volt a vilghats francia romantika legnagyobb regnyrja.
Mr ifjan a romantikusok vezre volt. Romantikusnak lenni Franciaorszgban az ezernyolcszzhszas vekben nemcsak egy stlusirny hvt jelentette, hanem egyben liberalizmust, kirlyellenessget, a forradalom hagyomnynak hordozjt. A romantikus szertelensgek az irodalomban egyben politikai tntetst hordoztak magukban. Ezrt kellett olyan vres botrnynak kitrnie az Hernani bemutatjn, hiszen mg az jfajta versels is politikai tntetst jelentett. Ez a romantika gy akart a valsgra vallani, hogy kereste emberben s helyzetben a szlssgeket, bontotta a megszokott klasszicizmus formit. s az angol Walter Scott vilgraszl pldt adott: kzpkori tmkban megvalstani a romantikus ignyeket. Scott hatsa Hugra is ktsgtelen. Hugo azonban nagy klt volt, s zeng klti nyelven, sznes ltomsknt idzte fel a kzpkori Prizst, amelyre stt rnyat vet a Notre-Dame szkesegyhz komoran pomps gtikja. A romantikus kellkek elavulhattak, A prizsi Notre-Dame, ez a legeslegromantikusabb regny ma is l, ma is borzongatva hat, s mindenkinek feledhetetlen ismerse marad Quasimodo, a ppos, snta, sket harangoz, akiben sajtosan egyesl minden testi csnyasg s minden lelki szpsg.
A regny azonnal vilgsiker lett, s utna szerzje sokig nem rt regnyt. Nem rt r. Kltnek kellett lennie, drmkat vrt tle sznhz s kznsg, vezrszerepe volt elbb a romantikusok kzt, majd a halad nagypolitikban. Csak szmzetsnek kzel kt vtizedben trt vissza a przai nagyepikhoz. Egy angol szigeten rta meg a Nyomorultakat, a vilgirodalom mindmig egyik legtbbet olvasott regnyt. Most mr nem a mltat idzi - ez a francia polgr vilga, s a polgri vilgon bell a mltatlanul megalzottak: a nyomorultak.
Eszmei mondanivalja szerint vdirat a nyomor, az igazsgtalansg, a mltatlan kijtszottsg ellen: a francia kzviszonyok megblyegzse. Tmja szerint sokszl, mozgalmas, fordulatos esemnyradat, amelynek hseit soha tbb el nem felejti az olvas. Az emberi llek legtisztbb eszmnyei tkznek ssze alantas indulatokkal. Angyalok s rdgk harca, mint ltalban a legjobb romantikban, ahol a nagyon szemlletesen brzolt alakok az ernyek s bnk jelkpeiv vlnak. De nemcsak jelkpekk, hanem pldakpekk is. Tisztbb lelk szerelmesek, tisztbb lelk forradalmrok, tisztbb lelk kisemberek sem az letben, sem az irodalomban el nem kpzelhetk, mint akik szemlyes ismerseinkk vlnak itt. De sttebb gonosztevket, sttebb szmtkat, sttebb ldzket sem tallhatunk sem az letben, sem az irodalomban. A nagy prtossg ott rejlik, hogy a megalzott mindig tiszta lelk, akkor is, ha volt glyarab, akkor is, ha az utcasarokra knyszertette az hsg s az anyai szeretet hez kislnya irnt. s van ebben a regnyben egy kmletlen rendr, aki egyszer csak felismeri, hogy gonosz llamappartust szolglt oly hven, derk ldzttek ellen. S nem tall ms utat, mint az ngyilkossgot.
Sokan kifogsoltk a Nyomorultak llektant, jellemeinek s helyzeteinek tlzottsgait is, nha mg a szerkeszts zegzugossgt is. De senki se tudott szabadulni varzsa all. s az is eleve ktsgtelen volt, hogy a trsadalmi valsg brzolsban ez a legromantikusabb trsadalmi regny tlpett a nagyrealizmusba is. St egyben-msban elksztette a nyomor fel fordul naturalizmust is.
A tenger munksai a nehz munkt vgz emberek dicstse. A Nevet ember megint mltban jtszd regny: egy eltorztott test ember trsadalmon kvlisgnek tragdija. Mindkettben jellegzetes romantikus szlssgek vegylnek a valsg szemlletes kpeivel. Vgs regnye - az 1793 - pedig a francia forradalom rmletes esztendejt, a guillotine korszakt idzi, amikor jv s mlt kmletlenl vvja egyms ellen letharct, gy is mondhatnk, hogy pldzat a forradalmi erklcsrl.
Ezeken kvl is vannak mg kisebb regnyei. Mr egszen fiatalon is regnnyel prblkozott, kzben-kzben is rt kisebb-nagyobb przai elbeszl mveket. Ezek nemegyszer kzel llnak a fantasztikus rmregnyekhez. Hiszen a rmregnyeket is a romantika szlte. Mg azt is mondhatnk, hogy a dsgazdag letmv Hugo ponyvaregnyrnak is sokkal jobb, mint ezen az ton kvet utdai. Az Izlandi Hn cm rmletes trtnetet akr horrorfilmre is lehetne vinni. De nem ezek jelzik Hugo przari ftjt, hanem a nagy mvek, mindenekeltt A prizsi Notre-Dame, a Nyomorultak s az 1793.
Ezekben s a tbbiekben is igenjellemz az brzols mellett a lers. A romantika egybknt is kedvelte a regnybe sztt rszletez lersokat. Walter Scott-tl Jkai-ig jellemz mozzanatai a regnyeknek egy-egy tj vagy plet vagy npszoks vagy akr egy csata szemlletes lersa. Hugo ennek is mvsze. S itt nem feledhetjk el, hogy ez a klt - magnszrakozsbl - olyan j fest volt, hogy versenyre kelhetett volna a hivatsbeliekkel. Festi mdon tud ltni, s ez teszi ltomsszeren lthatkk, amit ler. Ahogy pldul elmondja, hogy milyen a Notre-Dame szkesegyhz, az nmagban is irodalmi remekm. S aki elolvasta, s utlag jut el Prizsba, rtbben ltja a gtiknak ezt a nagy alkotst. De ahogy a Nyomorultakban elmondja a cselekmnyek helyszneit, mocskos kocsmtl nyomaszt kolostorig, vagy ahogy a Nevet emberben ler egy hullt, amelyet a szl az akasztfn himbl, vagy taln leghresebb lersban, az 1793-ban, elnk idz egy hnykold hajn elszabadult gyt - ezek nemcsak pldi, hanem fell nem mlt pldakpei is a romantikus lersnak.
Hugo regnyei mr letben is vilgszerte olvasottak voltak, s ahogy nemzedkrl nemzedkre nvekszik az olvaskznsg, egyre nagyobb pldnyszmokra van szksg bellk. Romantikus kortrsainak j rsze irodalomtrtneti emlkk halvnyult. St manapsg mr az egykor oly npszer Hugo-drmkbl is csak keveset szoktak jtszani. De ahogy mit sem avul legszebb verseivel Hugo, a klt, gy nem avul, st egyre npszerbb vlik Hugo, a regnyr.
|