Jean Gabin
Jean Gabin (eredeti nevn: Jean Alexis Moncorg) (Prizs, 1904. mjus 17. – Neuilly-sur-Seine, 1976. november 15.) francia sznsz.
Apja, Ferdinand Joseph Moncorg, kerkgyrt, aki Ferdinand Gabin nven lett kabarsznsz. Anyja, Hlène Petit kvhzi nekesn volt.
Gyermekkort vidken, a Prizstl mintegy 35 kilomterre, szakra fekv falucskban, Mriel-ben (Seine-et-Oise megye) tlttte, ahol nvre nevelte. 1915-ben, amikor szlei ismt Prizsban rendezkedtek be, magukhoz vettk. Azt szerettk volna, hogy fiukbl is eladmvsz legyen. 1917-ben azonban abbahagyta iskolai tanulmnyait s irodaszolgaknt a prizsi elektromos mveknl helyezkedett el. 1918-ban elvesztette desanyjt. Apja tanttatni akarta, ezrt 1919-ben beratta egy neves gimnziumba, ahonnan mg abban az vben megszktt, s ismt Mriel-ben, nvrnl hzdott meg.
1920 s 1922 kztt ktkezi munkval kereste kenyert: volt anyagmozgat, dolgozott cementgyrban, majd jsgrus, kifutfi s raktros lett. Igazbl azonban csak a boksz rdekelte. Mr 10 ves korban eltrt az orrcsontja egy bokszmrkzs sorn.
Apja unszolsra s beajnlsra vgl is 1923-ban a Folies Bergères zens sznhz statisztja lett.
1924-25-ben a haditengerszetnl tlttte sorkatonai idejt.
1925-ben elvette felesgl Gaby Basset sznsznt, akitl kt gyermeke szletett. 1930-ban elvltak.
1927-ben debtlt tncos-komikus sznszknt kisebb operett-szerepekben. Mg ebben az vben az nnepelt nekesn, Mistinguett partnere lett a Moulin Rouge-ban.
1928-ban forgat elszr filmet: kt nma bohzatban kapott szerepet. A hangos film 1930-ban fedezte fel: a Path fivrek produkcijban, a „Chacun sa chance” (Mindenkinek a maga eslye) cm filmben kapott szerepet; az els nagy jtkfilmje a „Mphisto” volt, azonban igazi nagy ismeretsget a Maria Chapdelaine-ben nyjtott alaktsval szerzett 1934-ben. Ezt kveten valdi sikerfilmek kvetkeztek: „A nagy brnd”, „Kds utak”, „llat az emberben”.
1933-ban felesgl vette Jeanne Mauchain revtncosnt. 1939-tl kln ltek, 1943-ban hivatalosan is elvltak. Kzben 1937-ben krszlet kapcsolata volt Mireille Balin, majd 1939-ben Michèle Morgan sznsznkkel.
1939 szeptemberben mozgstjk: Cherbourg-ba vonul be a haditengerszethez. Franciaorszg nmet megszllsa utn, 1940-ben az Amerikai Egyeslt llamokba emigrlt. Filmrendez bartaihoz csatlakozva Hollywoodba ment, ahol kt kzpszer filmet forgatott. Ott tallkozott Marlène Dietrich-hel, akivel 1947-ig egytt lt. A hbor utn kt kzs filmet is forgattak, de az tt siker elmaradt.
A mr nnepelt sznsz 1943-ban csatlakozott a De Gaulle tbornok ltal vezetett Szabad Francia Erkhz. Elbb szak-Afrikban harcolt, majd Leclerc tbornok hres 2. pnclos hadosztlyban szolgl tengerszgyalogosknt. Ott volt Prizs bevtelnl. A hborban tanstott hsiessgrt megkapta a katonai rdemrendet s a hadikeresztet. Amikor 1945-ben harckocsiparancsnokknt leszerelt s visszatrt a "vilgot jelent deszkkra", haja mr hfehr volt.
1947-ben ismt sznpadra lpett „A szomj” (La Soif) cm darabban, kzben filmezett. A szerny siker, kisebb filmek utn 1954-ben rkezett jbl a siker, a „Ne nylj a szajrhoz!” cm filmmel. Innen karrierje ismt tretlen.
1949-ben felesgl vette Christiane Fournier-t, a Lanvin-divathz vezet modelljt. Ebbl a hzassgbl hrom gyermeke szletett, kzlk Florence Moncorg-Gabin ma elismert forgatknyvr.
ltalban szerette a vidki letet, klnsen kedvelte a ltenysztst. Egy nagy farmot vezetett Moulins-la-Marche-ban (Orne megye), de a krnyk parasztjai ellensgesen viselkedtek vele szemben. 1962-ben mg tntetst is szerveztek ellene, tbb szz fldbrletet szerezni akar gazda napokon t blokkolta a farmjt, melyet halla utn a csaldja gyorsan el is adott.
Tbb dalt rtak szmra, melyeknek jellemzje, hogy Gabin nem nekli, hanem elmondja a szveget, kzlk a legsikeresebb a „Most mr tudom…” (Maintenant, je sais) cm lett.
1963-ban bartjval, az ugyancsak vilghr Fernandellel egytt „GAFER” nven filmprodukcis cget alaptott.
Sokszn egynisgvel meggyzen alaktotta mind a csirkefog, mind a Maigret-fle zsaru szerept. A II. vilghbor eltt inkbb a tragikus hsk szerepben tndklt, utna inkbb intellektulis szerepeket kapott (elnk, rendrfelgyel, igazgat). E szerepei nagyban jrultak hozz mtosznak megteremtshez. Egyike azon sznszeknek, akik vgig jelen voltak a francia filmgyrts nagy pillanatainl, forgattak vele nmafilmet, de sznes kpit is. Olyan nagy szemlyisgekkel dolgozott egytt, mint Jean Renoir, Marcel Carn, Jacques Prvert, ksbb pedig Michel Audiard, Alain Delon illetve Jean-Paul Belmondo csodlhatta nagyszer jellembrzolst s egyedi jtkstlust.
Alaktsairt tbb fesztivlsikert knyvelhetett el: fszereplje volt a legjobb idegen nyelv filmknt 1949-ben Oscar-djat nyert „A feleds tjn” cm filmnek. 1951-ben s 1954-ben Velencben kapott nagydjat („La Nuit est mon royaume” illetve „Ne nylj a szajrhoz!”), 1959-ben s 1971-ben Berlinben („Archimdesz, a csavarg”, illetve „A macska”). 1958-ban, majd 1960-ban is jellt volt a Brit Filmakadmia legjobb klfldi sznsz djra („tkels Prizson”, valamint „Maigret csapdt llt”).
Tbb llami kitntetsben rszeslt. 1960-ban a Becsletrend lovagja lett, 1976-ban pedig a Nemzeti rdemrend tiszti rendjelt vehette t.
Hallt tdvrtoluls s szvelgtelensg okozta. Temetse hbors hsnek kijr katonai tiszteletadssal trtnt, hamvait – kvnsga szerint – Brest-tl mintegy 20 mrfldre az Atlanti-cenba szrtk.
A filmes szakma megbecslst a mai napig lvezi. 1976-ban vezethette az els Csar-dj tadst, hallnak tizedik vforduljn, 1987-ben pedig maga is megkapta letmvrt a Tiszteletbeli Csart. Nevt adja a Jean Gabin-djnak, melyet minden vben egy gretes fiatal sznsz kap meg.
Yves Montand
1921. oktber 13, Monsummano Alto – 1991. november 09., Prizs
Ivo Livi nven, egy toscanai olasz csald harmadik gyermekeknt ltta meg a napvilgot. Szegnyek lvn mr 11 ves kortl kemnyen dolgoznia kellett, korn abbahagyta az iskolt, hogy kenyeret keressen. Sokfle foglalkozst ztt, amg vgl Marseille-ben sanzonnekesknt sikerlt feltnst keltenie. 1944-ben Prizsba ment, a Folies-Bergère-ben s a Moulin Rouge-ban lpett fel. Edith Piaf felfigyelt a srmos, tehetsges fira, igazgatta mvszi plyjt, de szerelmvel is megajndkozta a vgyakoz Montand-t. 1945-ben debtlt Az jszaka kapui cm Marcel Carn filmben. Az igazi sznszi kiugrst a Henri-Georges Clouzot rendezte A flelem bre tragikus sors, nyertes, m mgis vesztes sofr figurja hozta meg szmra.
A jkp, magabiztos, brsonyos hang nekes meghdtotta szmos, azta mr slgerr vlt sanzonjaival a ni szveket, de nem kisebb rdemeket szerzett a filmek vilgban sem. Montand bebizonytotta tehetsgt a negatv hsktl (Az jszaka Margitja) kezdve, a politikai s bngyi trtnetek figurin (Z, avagy egy politikai gyilkossg anatmija; A vrs kr; Police Python 357; A valloms; A hbornak vge), s a vgjtkban nyjtott szerepein t (Az rdgt a farknl; Felszarvazzk felsgt; Csupa tz, csupa lng) az amerikai filmek szokvnyos szvtiprjaknt (Szeressnk!; Szently; Szereti n Brahmsot?). A hangos siker vgigksrte sznszi plyjt, arra azonban kevesen szmtottak, hogy az 1986-ban az ids, sunyi paraszt megformlsa ilyen frenetikus fogadtatsra lel Claude Berri kt filmjben (A Paradicsom…; …s a Pokol). A politikai esemnyek sem hagytk hidegen, az akkor mr vilghr sznsz nyltan felvllalta baloldalisgt, ugyanakkor megrendlten tlte el a szovjet agresszit az 1956-os budapesti s a 68-as prgai esemnyek miatt. Yves Montand szerelmei is legendsan gynyr s tehetsges nk voltak (Edith Piaf, Marilyn Monroe), de az igazi, letre szl trs Simon Signoret lett. lomprknt emlegettk ket s a sznszn halla utn frje egy fellps felvteln felejthetetlen szavakkal bcsztatta szerelmt: „szeretnm, ha emlkeznl az egytt tlttt napokra, amikor desebb volt az let s fnyesebb a nap. Most sz van, hullanak a levelek, tudod, hogy n nem felejtek, mert a levelek csak hullanak, oly fjn…”
|